Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

DÜRÜSTLÜK!..

Twinner adlı araç satışı yapan bir firma dünyadaki en dürüst şehirleri görmek için dünya genelinde bir araştırma yapmış ve araştırmanın sonunda da bir rapor yayınlamış!..

Araştırmada, otomobil acentalarındaki satışlardan hükümetlere, hırsızlıktan vatandaşlık görevlerine kadar pek çok alanda araştırma yapılmış!.. Ve sonunda da, toplumun farklı sektörlerindeki vatandaşların ne kadar dürüst olduğunu karşılaştırmak için en iyi 75 büyük küresel şehir sıralaması ortaya çıkmış!..

Sonuçlar ne kadar doğru ya da ne kadar sağlıklı bilemem ama araştırma ilgimi çektim ve sonuna kadar okudum.

Acaba “Türkiye’den hangi şehir girdi” diye?

Siz de merak ettiniz değil mi?

Merakınızı hemen gidereyim!..

Türkiye’den hiçbir şehir, belirlenen kriterlere uygun 75 şehir arasına girememiş!..

Listenin ilk 3 sırasını ise Zürih, Tokyo ve Avustralya'dan Adelaide almış!..

Acaba, Türkiye’yi bu araştırmaya hiç mi dahil etmediler, bilemiyorum ama merak ettim okudum.

Twinner'ın dünya çapında otomobil bayilerine nasıl bakıldığını görmek isteyerek başlattığı ancak daha sonra genişleterek tüm şehrin dürüstlüğü üzerine gerçekleştirdiği bu çalışmada şehirler bir bütün olarak ele alındı ve sonuncu olan şehir anonim tutularak diğer tüm şehirlere referans olması adına en düşük seviye olarak baz alındı.

Kötü sonuç alan şehirlere dair olumsuz bir imaj oluşturmamak adına verileri incelenen 350 şehirden sadece en iyi 75 şehre yer verildi. Çin ve Latin Amerika'daki bazı şehirler veri yetersizliği sebebiyle otomatik olarak liste dışı kaldı.

Neyse, takılmayalım böyle şeylere… Yurdum insanı, iyidir iyi!.. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz