Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

DOĞRULAR BAŞARIYI GETİRDİ

Hikmet Karaman'ın göreve getirilmesi doğru bir karardı. Hocamız, futbolun teorisini özümlediği kadar, pratiğini de bilen hocalardan biriydi. Futbol eğitimi de pedagojik bir süreçtir. Bunu da hayata geçirebilen teknik adamlardan biridir. Teori ile pratiği birleştiren ve şov ile buluşturmasını bilen bir hocadır. Elbette ki bu övgüleri hak ettiğini düşünüyorum. Tabiki bu başarıda Sayın İbrahim KIZIL ve yönetiminin PRİM desteği artı takım için kabul edilen ve hazırlanan çalışma ortamının hazırlanmış olması da çok önemlidir. Bu birliktelik sağlanarak Gaziantepspor, Süper Ligde üst üste seri galibiyetler aldı. Puan cetvelinde hızla yükseldi. Bu başarıların devamlı olup-olamayacağının en iyi test edileceği maç Eskişehispor karşılaşmasıydı. Bunu görmek ve Gaziantepspor’un kuruluş yıllarında örnek aldığımız Eskişehir Sporun eski ünlüleriyle buluşmak için Eskişehir’e gitmeye karar verdim.
Gençlerle birlikte olmak, Taraftarların nabzını tutmak ve o ortamı yaşamak için GENÇLİK 27 GRUBU ile birlikte Cumartesi akşamı saat 21.30 da 4 Otobüslük bir konvoyla yola koyulduk. Başkan Hasan GÜNOĞLU, taraftarları umduğumdan çok daha iyi organize etmişti. Ben ve emsamlerim aynı otobüse yönlendirilmişti. Bu deplasman organizasyonu bana takımın eski başarılı günlerini anımsattı. İnşallah Sayın İbrahim Başkan da yanlışlarından rücu eder. Gaziantepspor şampiyonluk kovalayan ekiplerden biri olur. Güzel bir havada yapılan yolculuk sonrası Eskişehir’e 180(yüzseksen kilometre) kala konvoyu maç saatine uygun zamanda şehre girmek üzere bekletti. Bana göre bu yanlış.
Anayasanın 23. maddesi "Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir. Seyahat hürriyeti; suç, soruşturma ve kovuşturma sebebiyle, suç işlenmesini önlemek amacıyla kanunla sınırlanabilir"
Taraftarları peşinen suçlu görmek ve onları şehre 180 km uzakta, ihtiyaçlarını temin etmekten yoksun bir yerde bekletmek, yanlış olarak düşünüyorum. Spor müsabakalarının ve deplasmanların amacı dostluğu, barışı, kültür etkileşimini, sosyal dayanışmayı, farklı kültürlerin kaynaşmasını amaçlamıştır. İçişleri Bakanlığının bu uygulaması "BÜYÜK DEVLET OLMAK" ilkesiyle ilerleyen devletimizin ilkeleriyle örtüşmeyen bir uygulamadır diye düşünüyorum.
Ülkemizde taraftarları FANATİKLEŞTİREN VE EYLEMCİ konuma getiren Büyük Kulüp Camialarına devletin yaptırım gücü uygulanmamıştır. Bu da taraftar fanatiğini doğurmuştur. Maçlarda olay çıkaran yasalar önünde cezalandırılmamış, buna karşın hiçbir suça bulaşmamış gençler ve taraftarlar, potansiyel suç işleyebilirler mantığıyla seyahat etme hakkından yoksun kalmaktadırlar. Taraftarların içerisinde gittiği şehri görmemiş, onlarca insan var. Bu insanlar, şehirlerin sokaklarında gezseler, birbiriyle konuşsalar, kültür alış verişinde bulunsalar, kim kazançlı çıkar. ÜLKEMİZ.
Soruyorum, güvenlik adına yapılan bu yanlıştan kim zararlı çıkmıştır? Bana göre ülkemizde yaşanan şiddet olaylarını önlemenin yolu bile Doğu ve Güneydoğudaki insanlarımızın, Batı Bölgelerine seyahat ederek kazanacakları kültür etkileşiminden geçer diye düşünüyorum.
Pazar saat 09.30 sularında bekletilmeye başladık. Ama ben, Eskişehir’e gitmek istiyordum. Mustafa Boztaş ile birlikte yola çıktık. OTOSTOP yaptım. Yoldan geçen bir SUBAYIMIZ, bizi otomobiliyle Eskişehir’e getirdi. Komutanımıza teşekkürler.
Şehirde gereken ziyaretleri yaptım. Dostlarımı ziyaret ettim. Eski günleri andık. Maç saati Stadyuma geldim. Esame listesini aldım. Geçen hafta cezalı Binya, Yasinle birlikte defansın önüne monte edilmişti. İlerde Muhammet, arkasına Sapara ve onları tamamlayacak Popov sağa, Turgut ise sola yerleştirilmişti. Başarılı kadro korunmuştu.
Hocamızın taktiği başlangıç için iyiydi. Fakat orta alanda sahip olduğumuz topları, rakip kale alanında pozisyona çevirmede başarılı olamadık. Muhammet ilerde yalnız kaldı. Maçın başında Olivere ve Bülent'in girmiş oldukları pozisyonlarda, Dany ve Karce başarılıydı. İlk yarı Gaziantepspor adına POZİSYON YOKTU.
İkinci yarıya Turgut'un yerine CENK'i alarak başladık. Oyunun şekli değişti. Popov, kaleyi yokladı. Bu maçın hızlanacağının göstergesiydi. Nitekim de öyle oldu. Özellikle ikinci yarı ve uzatması, mübala yok, Barcelona-Real madrid maçını aratmadı. Futbolun zevkini yaşadık. Top bir Eskişehir kalesinde, bir Gaziantep kalesinde. Özlenen bir oyun sahaya yansıdı. Önce Burhan ve Olivera kaçırdı. Arkasından Popov ama kaçırmayan biri vardı. SAPARA...
Sapara’nın 73.dakikada attığı gol defalarca izlenmelidir. Neden mi. ÜÇ PASTA, rakip kaleye nasıl gidilir ve gol yapılırın DERSİNİ GÖRÜRSÜNÜZ... Bu güzel golden sonra Olivera’nın kafasından gelen topun üst direk ve ŞANSIN yardımıyla uzaklaştırılması galibiyetin habercisi oldu. CENK iki kez net pozisyon buldu. Kaçırdı. Kaçırmayan SERDAR oldu. 90+2 oynanırken Sapara’nın uzattığı topu ağlara yolladı. 2-0 kazandık.
Elbette deplasmanda kazanmak güzel. Puan almak güzel. Yoksa 900 km yol bitmez. Maç sonrası hiçbir olay olmaksızın şehirden çıktık. Güzel bir seyahatten sonrada Gaziantep’e geldik.
Alınan bu galibiyet bize bir kez daha hatırlattı ki sezon başı yapılan yanlışlar olmasaydı, bu takım nerelerde olurdu? Yanlıştan dönmek erdemliliktir. Teşekkürler Futbolcular. Tebrikler hocam.
Sayın Başkanım, geçen sene Hürriyette düştüğün yanlışa düşme! SAPARA'NIN İŞİNİ bitir. Şeref Trübünlerinde kazanan Başkan olarak oturmak daha keyifli olur.
Gelelim B.Şehire: Geçen hafta Elazığspor’u, deplasmanda mağlup ederek yollarına taş koymuşlardı. Bu hafta sonu da Kasımpaşa’yı ağırladılar. Rakip Şampiyonluk, biz de Play Off kovalıyoruz. Olağan üstü performans ve ortaya konan futbol. Ürünü birbirinden şık 4 gol. Şampiyon adayı karşısında kazanılan 4-1 lik bir maç. Evet B.Şehir, şampiyon adayları takımların belalısı. Bu takıma Play off ve Şampiyonluk yakışır. Geçen seneden ne eksiğimiz var? MOTİVASYON. Bana göre onu da yakaladık. Elazığ ve Kasımpaşa gibi İKİ ŞAMPİYON ADAYINI YENDİK. Biz neden şampiyonluğa oynamayalım. Bu maç sonrası Uğur Tütüneker, Kasımpaşa’da ki görevini bıraktı. Teşekkürler BÜNYAMİN SÜRAL VE EKİBİ.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz