A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

Din düşmanları aramızda

Son yıllarda Müslüman coğrafyasında o kadar değişik şeyler oluyor ki Müslümanlar, Müslümanlara haçlı savaşı başlatmış gibi hissediyorum. Herkes birbirinin boğazını kesiyor ve keserken de Allahuekber diye bağırıyor. İslamiyet kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir dönemde aynı zamanda vahşete karşı da gelmiştir. Müslüman coğrafyasının bu kadar kanla birlikte anılması, birbirini vurması sadece dış güçlerin bir oyunu olarak açıklanamaz.

 


İslamiyet’in dili sevgi ve hoşgörü dışında olmamalı. Bu kadar katliam, savaş, tecavüz hiçbir islam ülkesinde olmamalı. "Kim bir insanı (suçsuz yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de suçsuz bir insanı ölümden kurtarırsa, sanki bütün insanları ölümden kurtarmış gibidir!.." (Maide, 32)  Allah’ın insanları bu şekilde ayet ile uyardığı kitabı okumazsanız din adına nasıl savaşabilirsiniz.

 

 

Yusuf islam ‘Müslümanları tanımadan önce Kur'an'ı tanıdım. Eğer önce müslümanları tanımış olsaydım asla müslüman olamazdım...!’ demiş. Müslümanlar adına ne kadar kara bir cümle. Bu cümle için öbür dünyada Allah(C.C) bizi yargılayacaktır. Peki şimdi bizim kendi kendimiz yargılamamız gerekmez mi?

 

Bu yazıyı her okuyan kişiden empati yapmasını istiyorum. Kur’an la hiç tanışmamış olsaydınız, bu din size hiç anlatılmamış olsaydı, sadece Müslümanların şu anki halini görüp Müslüman olur muydunuz?

 

 

Terör hep İslam ile anılır oldu. Belki bunu özellikle yaptılar ama İslam’ın yardımseverliğini, dürüstlüğünü hiç ön plana çıkarmayan da yine Müslümanlar oldu. İçimize öyle kanıksamış ki bizim kendi yayınlarımızda bile din adamlarını hep sahtekar, dolandırıcı göstermişiz. Din adamı olmasa bile başına bir takke, eline bir tespih verilmiş kötü adamların başrolleri süslemiştir. Şimdi bile o çok gülerek takip ettiğimiz karikatür dergilerindeki dalga geçilen, tacizci ikonlar hep sakalla tespihle gösteriliyor. Bizim bize yaptığımızı başkası yapmadı.

 

 

Din düşmanları aslında din için savaşanlar ve buna karşı çıkmayan bizler olduk. O senin teröristin bu benimki diyerek birbirimize düşman olduk.

 

 

 

KİM  ÖLSÜN?

 

Az önce bir paylaşım sitesinde bir trafik kazası resmi paylaşılmıştı. Alttaki yorumlardan bir tanesi ölenlerin Türk mü Arap mı olduğuydu?  İnsanlık adına ne kadar utanç verici bir cümle. Kazadakiler Türk veya Arap olsun, aslında ölen insanlık oldu. Bizden olmayan ölebilir, bizden olmayana tecavüz edilebilir, bizden olmayanın evi başına yıkılabilir.

 

Kimin ölüsü daha kıymetli sizce? Bizimkisi daha kıymetli ise bizden sonra bir arabınki mi gelir bir yahudininki mi? Yazıklar olsun bize.   

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz