Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

DEPLASMAN AMACI ve SEYAHAT HÜRRİYETİ

Ülkemizin yönetilmesini sağlayan Anayasamız,7.11.1982 Tarihinde kabul edilmiş, resmi gazetenin 9.11.1982 tarih ve 17863 mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Birçok değişikliğe uğramasına rağmen halen 1982 Anayasası ile yönetilmekteyiz.

Anayasamızın 23. maddesi "Herkes yerleşme ve seyahat özürlüğüne sahiptir" demektedir.

Bu hürriyet, suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek, kamu mallarını korumak, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir.

Futbol kulüplerimiz, fikstür gereği deplasman maçı oynamaktadırlar. Doğal olarak taraftarlar da takımlarının deplasman maçlarını izlemek istemektedirler. Bu nedenle kurulan Taraftarlar Dernekleri: Üyelerinin ve takımlarının taraftarlarının deplasmanlar da takımlarını izlemesi için yurt içi seyahat organizasyonları düzenleyerek taraftarları deplasmana götürmektedirler.

1969 yılından bugüne Gaziantep Sporu takip eden bir spor yazarı olarak bu sene Eskişehir ve Antalya deplasmanlarına taraftarlar derneğimizin organizasyonu ile gittim.

Açık ve net olarak yaşadığım, bizzat tanık olduğum deplasman anlayışımızda İç İşleri Bakanlığımızın bir yanlışına tanık oldum.

Dernek, gidilecek deplasmanı ilan ederek, taraftarları tespit ediyor. Gidecek araçları tespit ediyor, kumanyalar hazırlanıyor, araçların plakaları emniyete bildiriliyor, giden taraftar sayısı da emniyete bildiriliyor, konaklama tesisleri emniyete bildiriliyor. Gidilecek şehrimizin mesafesine göre harekat saati belirlenerek yola çıkılıyor. Buraya kadar her şey mükemmel. Peki yaşanan sorun nedir? Sorun taraftarların potansiyel suçlu görülmesi ve suçlu muamelesine maruz kalmasıdır.

Taraftar kafilesi gideceği şehre yaklaştığında emniyet tarafından çevriliyor. Büyük bir yerleşkede araçlar ve taraftarlar toplanıyor. Taraftarların Nüfus Kağıtları toplanıyor. Sorgulama için emniyete gidiliyor. Dernek yetkilileri durdurulan noktadan özel bir taksi tutularak bilet aldırılıyor. Maç saatine yakın emniyet eskortluğunda stada götürülüyor.

Bu uygulama seyahat ve yerleşme hürriyeti serbestliğine aykırıdır. Sportif karşılaşmaların maksat ve anlamı ile ters düşmektedir.

Deplasmanların amacı: Misafir taraftarların gittikleri şehri gezmeleri, alış veriş etmeleri, dostluklar kurmaları, yeni yerleşim alanlarını tanımalarını, hoşça vakit geçirmelerini, kültür paylaşımı yapmalarını, dolayısıyla ülkemizde arzu edilen birlik ve beraberliğin tesisinin sağlanmasına katkıda bulunmasıdır.

Normal sağlıklı bir insanı bir odaya kapatınız. Bir canlıyı kafese koyunuz. Harekatlarını izleyiniz. Öfkelerinin arttığını gözlemlersiniz. 250-300 Genç taraftarları üç-dört saat ayni yerde sükun içerisinde tutmak kolay mıdır? Futbol takımlarının taraftarlarını potansiyel suçlu olarak görmenin yanlışlığından kurtulmamız gerekir. Bu işe kafa yoranlar ile kolluk güçlerimizin yetkilileri ve ülkemizi İstanbul'dan tanımaya çalışan Futbol Federasyonumuzun yetkilileri ortak bir platformda bir araya gelerek bu soruna adil ve kalıcı bir çözüm bulunmalıdır.

Ülkemiz Suriye de yaşanan olaylar nedeniyle bu ülkeden ülkemize gelen savaş mağdurlarına insani duygular ile kucak açmıştır.  Suriye vatandaşlarının, ülkemizin her yerine ellerini kollarını sallayarak gidebildikleri ülkemizde: Tüm Futbol Kulüplerimizin taraftarlarının potansiyel suçlu olarak değerlendirilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum.

Antalya deplasmanında Gaziantep Spora destek veren Gençlik 27 yönetimine, hiçbir taşkınlık yapmadan takımını destekleyen ve otobüslerde tutsak bırakılan tüm taraftarlarımıza teşekkür ediyorum.

Temennim ülkemize yakışır, insanların kaynaşmasına, ortak kültürde birleşmesine, sporun güzelliklerine katkı sağlayacak deplasman hürriyetinin hayata geçirilmesidir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz