Gülşah SERT

Gülşah SERT

Denetlemeyecekseniz neden kural koyuyorsunuz?

Bu konuyu daha önce de yazmıştım ancak kimseciklerin umursamadığını gördüğüm için bir kez daha yazayım dedim.

Geçtiğimiz yıl kent içinde pek çok yolda düzenleme yapıldı. Sola dönüş yasakları getirildi, pek çok sokakta tek yön uygulaması başladı! sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Tek yön uygulamasıymış! Adı var kendi yok. Sola dönüş yasağıymış... Güleyim de boşa gitmesin. MOBESE’ymiş, TEDES’miş... Kargalar bile değil, sadece kargalar güler.

Gaziantep’te trafik ve kanunlar Allaha emanet.

Tek yön uygulaması var… Takan yok. Sola dönülmez uygulaması var, sanırsın millet sağını solunu bilmiyor… Dalan dalana.

Sen tek yönlü yolda ve hakkın olan istikamette gidiyorsun. Dengesizin biri girmiş ters yola selektör yapa yapa üstüne geliyor… Sanırsın yol onun da sen ters yola girmişsin.

Emniyetin karşı cenahındaki arka yollarda ters yöne girmek yüzünden her gün kaç kavga oluyor inanamazsınız.

Sanırsınız ki emniyet ve belediye “Vatandaşı birbirine düşürmek için ne yaparız” diye düşünüp her yere girilmez, dönülmez levhası koyup kaçmış.

Bu konunun yetkililerine sesleniyorum… Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi!

“Eyyy belediye, Eyyy Emniyet, Eyyy zabıta, Eyyy her kim varsa... Uyulup uyulmadığını denetlemeyecekseniz, uyulmadığında cezasını kesmeyecekseniz, uyan vatandaşların hakkını korumayacaksanız neden kural koyuyorsunuz? Kendinizi komik duruma düşürmeye çok mu meraklısınız?”.

Benim gördüğüm odur ki kentin trafiği Allaha emanet. MOBESE’leri falan saymayın kentte kanunun ve devletin gözünü, varlığını hissedemiyoruz. Hakkımız yendiğinde sahipsiziz.

Örneğin: Otobüsler, minibüsler için durak yapmışlar, adam durağa girmiyor… Yolun ortasında yolcu indirip bindiriyor... Arkada biriken trafikte korna çalanlara da kafasını camdan çıkarıp saydırıyor.

Emniyetin karşısında park yasağı var, çift sıra park edilmiş… Gören yok.

Bu yazı çok uzar. Al sana bir örnek daha… Mesai saatlerinde şehir içine kamyon ve iş makinalarının girmesi yasaktır değil mi? Siz öyle zannedin. Yasak dediğin şey denetleyen ve cezasını veren olursa işe yarar. Şehrin içi yasak saatlerde kamyon, tır ve iş makinası kaynıyor.

Bize hep Avrupa’yı örnek gösterirler… Herkes her kurala uyarmış... Yola bir yaya adım atsa arabalar hemen dururmuş. Doğrudur çünkü durmazsa yarım maaşı ceza olarak öder. Tek yönlü yola tersten girse ehliyeti gider. Üstüne bir de akıl sağlığı yerinde mi diye doktora gönderilir. Doktor “Bu geri zekalı değildir” demezse de ömrü billah ehliyeti geri alamaz.

Uzun lafın kısası... Sokakta polis göremiyoruz, yollarda denetim göremiyoruz. Polis sokakta olmazsa, isterseniz bütün kenti film stüdyosuna çevirecek kadar çok kamera koyun olmaz, düzelmez.

Ya da sökün bütün ışıkları, tabelaları, kaldırın kuralları... Millet kafasına göre takılsın.

Ya kural koymayın ya da koyduğunuz kuralların uygulanmasını sağlayın.

Tekrar ediyorum. Gaziantep trafiğindeki keşmekeşin en büyük sebebi yeterince denetim olmamasıdır. Aksini iddia eden herkesle bu konuyu tartışırım.

Ne demişler, ‘Ya bir yola gir ya bir yol yap ya da yoldan çekil’.

İsteyen alınabilir ama canımıza tak etti artık.

Ya kaldırın şu dönülmez levhalarını ya da uymayanlara gereğini yapın arkadaş.

Biz trafik polislerini sadece bazı önemli şahıslar geçerken güzergah aldıklarında değil sürekli yollarda ve denetimde görmek istiyoruz. Trafikte kendimizi ve haklarımızı güvende hissetmemizin tek yolu bu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz