Ömer Özgür

Ömer Özgür

Değişim

Çoğu insan değişim için mücadele ediyor ama iç muhasebe yapmıyor. Değişim önce kişiyle başlar, toplumu kapsar. Toplumdan da bireye yansır.

 

Siyasi partiye oy verir hemen değişim umarız. Sihirli ellerin ülkeyi bir anda huzura çıkarmasını bekler, ekonomik refah için umutlanırız. Birilerinden beklediğimizi kendi dünyamıza yansıtmaz, değişim için adım atmayız. Nasıl olsa başka biri çıkacak ve değişimi gerçekleştirecektir. Günler, aylar ve yıllar bu hesaplarla geçer ama beklenen değişim gerçekleşmez, gerçekleştirilemez.

 

Evleneceğimiz kişiyle tanışır, aynı çatı altında buluşur ve yuva kurarız. Çiftler değişimi birbirinden bekler, ilk adım atanın karşı taraf olmasını ister. Küçük tartışmalar alevlenir, büyür yangına dönüşür. Çözüm için iki tarafta adım atmaktan imtina eder, diyalog yoluna girmekten uzak durur. Toplu iğne büyüklüğündeki sorunlar büyür sorunlar yumağına dönüşür. Adım atılsa çözüm yolu bulunacak ama değişimi karşımızdakinden bekler, sorunun çözümü için yol açmayız. Nasıl olsa karşımızdaki insan fedakârlık yapacak ve değişimi ilk o başlatacaktır. Bu şekilde hayatı birbirine, aynı zamanda aile fertlerine zehir eden binlerce kişi var, var olmaya da devam ediyor. Ömür sermayesi tükenir ama çiftler hala değişimi birbirinden beklemeye devam eder.

 

Yeni bir işe başlarız, ilk günler uyum sürecidir ve alışma aşamasında olduğumuz için ortama uyumda sıkıntı çekeriz. İşimize ve ortama alışırız alışmasına ama bu sefer ya patron ya da iş arkadaşlarımızla sorunlar yaşarız. Değişim beklentisine girer, haklı olduğumuzu ve değişimi patronun ya da iş arkadaşımızın yapmasını isteriz. Değişim için adım atmaz, günleri ve ayları zehir yapar ama yine de bildiğimiz yoldan sapmayız.

 

 

Değişime dair anlatılacak o kadar çok hikâye var ki anlatmakla bitmez. Değişime ilişkin onlarca kitap, yüzlerce makale kaleme alınmış, alınmaya da devam ediyor. Evet, tamir ve tadil zor, tahribat kolaydır. Bir bina 2 yılda yapılır, 2 dakikada yıkılır. 2 yılda bin bir meşakkatle yaptıklarımızı inadımız uğruna kısa sürede yakıp yıkıyoruz.

 

 

M. Ferguson, “Herhangi bir yerden veya her yerden başlayabiliriz. Yeter ki orada bir değişim olsun ve bu benimle başlasın” diyerek değişimin özetini çıkarmıştır.       

 

Stefan Zweig de “Dünyayı değiştiremiyorsan, dünyanı değiştirirsin. Hepsi bu” sözüyle değişime dair söylenecek sözü bitirmiştir.

 

 

Değişimi başlatan olun ki değeriniz olsun. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz