Ömer Özgür

Ömer Özgür

Darbe girişiminde sosyal medya

15 Temmuz gecesi ülkemiz önemli bir sınav verdi. Darbe girişimi ya da kalkışma olarak adlandırılan bu gece, hiç şüphesiz Türkiye’ye her anlamda büyük zarar verdi. Milletimizin ülkesine sahip çıkması, gerektiğinde göğsünü tanka ve topa siper etmesi darbe girişiminin engellenmesinde önemli bir etkendir.

Darbe girişimi gecesinin önemli bir gelişmesi de sosyal medyadır.

 Daha önce televizyon ve gazetelerden haber öğrenen kamuoyu, o gece sosyal medyayı çok aktif kullandı ve anlık paylaşımlarla yol haritası çizildi.  Sosyal medya mecraları Twitter ve Facebook üzerinden gelişmeleri takip eden kamuoyu, geniş haber ağlarından yararlandı. Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halka mesajını sosyal medya mecrası Periscope aracılığıyla vermişti.

Darbe girişiminde sosyal medyanın etkinliğini fazlasıyla gördük. Darbe söylentilerinin yayıldığı andan itibaren sosyal medya hesaplarına sarılan kullanıcılar, anlık paylaşımlarla gelişmeler hakkında bilgi paylaşımı yaptı.

Evet, sosyal medyanın etkin ve aktif kullanılması toplumun hemen her kesimini sosyal medya kullanımına sevk etti. Kişisel hesapların yanı sıra kurumsal hesapların da öne çıktığı sosyal medya, son yılların popüler alanı olarak dikkati çekiyor.

 

Sosyal medyanın olmadığını düşünelim, kamuoyu darbe girişimini televizyonlardan geç de olsa öğrenecekti. Gazetelerden bir gün sonra haber alacaktı. Haberleşmenin öneminin her geçen gün değer kazandığı bugünlerde, sosyal medyanın önemi daha da iyi anlaşıldı.

Sosyal medya, gazetecilik için de önemli bir gelişmedir. Örneğin darbe girişiminin yaşandığı gece bu mecradan yapılan paylaşımlar gazeteciler için önemli bir kaynak oldu. Güvenirliği teyit edilmiş hesapların paylaştığı bilgiler, muhabirler/gazeteciler için anlık haber akışı oldu.

Sosyal medya her geçen gün zenginleşmektedir. Gerek teknolojinin gelişmesi, gerekse de sosyal medya hesaplarının yenilenmesi ve bu hesaplara farklı özelliklerin eklenmesi sosyal medyayı kullanan kişilerin işlerini kolaylaştırmaktadır.
Sosyal medyaya ilişkin onlarca tez ve makale hazırladığını da biliyoruz. Örneğin, Mısır’daki halk ayaklanmasında önemli bir mecra olan sosyal medya, Mısır halkının haberleşmede kullandığı önemli bir kaynak olmuştu.

Bu yazı vesilesiyle bir kez daha darbeye lanet, demokrasiye evet diyorum. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz