Zülal GÖĞÜŞ

Zülal GÖĞÜŞ

CUMHURİYET BAYRAMI

Bu yıl Cumhuriyetimizin, çağdaş ve medeniyet dolu yaşamımızın 88. yılını kutluyoruz.
Ben bir Cumhuriyet çocuğum, ne mutlu bana. Ne mutlu bizlere ki, büyük önder Atatürk’ün bin bir zorluklarla kurmuş olduğu Cumhuriyetimizin kıymetini hepimiz biliyoruz. Her 29 Ekim’de Cumhuriyet bayramımızı en içten, coşkularla ve sevinçle kutluyoruz. Başta tüm dünyanın kabullendiği büyük önderimiz ve başöğretmenimiz Atatürk’ün ve Onun şahsında da Cumhuriyeti yaşatan ve emeği geçen değerlerimizi , öğretmen ve eğitimcilerimizi de candan kutluyorum.
Ben tüm milli bayramları sever ve coşku ile kutlarım. Sizlere hatıralarım arasında yeri alan bir 29 ekim bayramını nakletmek istiyorum,
Yılını pek anımsayamamakla beraber kuvvetli ihtimal ile 1955 veya 1956 yılları idi. Cumhuriyet bayramı kutlamaları hazırlıkları yapıyoruz. Okulumuzda müsamereler düzenleniyor, şiirler okunuyor ve tabii ki resmi geçit törenleri hazırlıkları yapılıyor. Bu hazırlıklar günlerce devam ederek bu mutlu şanlı ve büyük güne hazırlandık. Beni de bu hazırlıkların içerisine alarak bana uzun siyah tuvalet benzeri bir elbise giydirdiler. Kollarıma da zincir taktılar. Beni incitmeyecek şeklide hazırlanmış zincirlerdi bunlar. Elime de büyük şair Mehmet Akif’in İstiklal marşının 3. Kıtasını verdiler. “ Çok güzel okuyacaksın, zincirleri de tam protokol önünden geçerken kollarını iki yana açarak parçalayacaksın “ dediler. Ve ben hepsini okuduğum İstiklal marşının tamamını o zaman ezberledim. 3. Kıtaya uygun olarak görevimi tam başarı ile gerçekleştirdim.
Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım.
Hangi çılgın, bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim; bendimi çiğner aşarım,
Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.
O zamanlar çocuksun. Ne hürriyeti biliyorsun ne de Cumhuriyeti. Kalemin defteri var, sıcak aşın da hazır, okuluna gidip geliyorsun. Oh ne ala!
Cumhuriyeti anlamak için çocuk olmak veya olmamak çok da önemli değilmiş, kendi toprağında hür ve özgür yaşamak için aldığınız eğitim bu konuda çok önem taşıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bizler, bize emanet edilen bu büyük ve güzel günün kıymetini biliyoruz. Çok şükür her geçen gün en güzel bayramlara imzamızı atacağız.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz