Gülşah SERT

Gülşah SERT

CUMHURBAŞKANI YANLIŞ YAPIYOR

Giriş gelişme yok bu yazıda. Direk sonuç var… O da Cumhurbaşkanının birçok konuda yanlış yapıyor olması.

 

 

O kadar çok ki ilk akla gelenleri sayalım. Sayın Erdoğan 150 işadamıyla birlikte Gana’da. Yahu Gana’nın toplam ithalat hacmi 10 milyar dolar. Bunun büyük kısmı da petrol ve enerji. Geri kalanın tamamını bizden alsa ne olacak. Ülkemiz savaşın eşiğinde. Terör desen zirve yapmış. Gelecek seçimde başkan mı seçeceğiz, başbakan mı belli değil. Cumhurbaşkanımız iş adamlarıyla yurt dışında.

 

Amerika vatandaşlarını uyarıyor, “Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis ve Elazığ'a seyahat etmeyin”. Savaş çığırtkanlarının etkisini de göz önüne alırsak… “Kapıda” diyebiliriz.

 

Hep Osmanlı’yı övüyor Cumhurbaşkanımız. Osmanlı güçlü olduğu dönemlerde dünyanın her yerine asker göndermiş. Biz ne yapıyoruz? ABD, Almanya, Hollanda, Fransa ve şimdi de Suudi Arabistan ve Katar askerini topraklarımıza alıyoruz. Neden? Çünkü bizim uçaklarımız Suriye sınırının ötesine geçemiyor. Bizim yerimize Suudiler vuracak. Peki, Suudi uçaklarını Rusların vurmayacağının garantisi ne?

 

 

Savaşı çok mu matah bir şey sanıyorsunuz? Savaş her şeyden önce haklı sebep ister. Suriye’ye burnumuzu sokmak için sebebimiz ne? Başbakan ne diyor “Bugün Suriye’de Esad her yere hâkim değilse bu bizim sayemizde”. Yani ‘komşuyu biz karıştırdık’. Biz komşuyu karıştıralım, ABD “Gaziantep’e gitmeyin” desin, Ankara’da bomba patlasın…

 

 

Can Dündar ve Erdem Gül Anayasa Mahkemesi kararıyla tutuksuz yargılanacak. Cumhurbaşkanı kararı hukuka uygun bulmadığını ve kabul etmediğini söyledi. Üstüne de “Niye tutuklulukta ısrar etmediniz” diye yerel mahkemeye fırça attı. En büyük hatası da bu.

 

Cumhurbaşkanı daha önce de yargıya müdahale etmiş, Ergenekon, Balyoz, askeri casusluk davalarında “Ben bu davaların savcısıyım” demişti. Cumhurbaşkanının ‘savcılık’ yaptığı bu davaların tamamında düzmece deliller olduğu kesinleşti. Yıllarca boş yere hapis yatanların hepsi beraat etti.

 

Şimdi de kaybolan zamanlarının ve incinen onurlarının hesabını soruyorlar. Öyle ki Cumhurbaşkanı bile sonunda bu davalar için “Cemaat bizi kandırdı” diyerek yanıldığını itiraf etti. E peki bu durumdan ders aldı mı? Almamış olacak ki yine mahkemenin işine karışıyor, “Kararı tanımıyorum” diyor. En büyük yanlışı da burada yapıyor. Bırakın her şey kendi mecrasında çözümlensin. Ne demişler “Su akar yatağını bulur”. Bırakın su yatağını bulsun. Her şeyi kendi düşünceleriniz ve istekleriniz doğrultusunda yönlendirmeye ve kontrol etmeye çalışmayın.

 

 

Cumhurbaşkanı her ortamda ben “Yüzde yüzün cumhurbaşkanıyım” diyor. Bu Davutoğlu için de geçerli. Ama toplumun önemsediği olaylarda hep kendilerine oy vermeyen yüzde elliyi dışlayarak hareket ediyorlar. Artvin halkının madene olan haklı itirazında Başbakan orta yolu buldu. Herkesi memnun edecek bir çözümün adımlarını attı. Ama Cumhurbaşkanı, Başbakanı da hiçe sayarak Artvin’e sahip çıkanları “Küçük Geziciler” olarak damgaladı. Millete küfreden bir işadamını Artvin halkına tercih etti.

 

Cumhurbaşkanı pek çok konuda yanlış davranıyor, “Benim gibi düşünmeyen benden değildir” diyor. Oysaki halka, muhalefete, basına ve konuşan herkese kulak kabartmalı. Ciddiyetle dinlemeli. Kendisi gibi düşünmeyenlerin gerekçelerini anlayıp gerekiyorsa onlara hak vermeli.

 

En basitinden “Kandırıldım” dediği davalarda “Ben bu davaların savcısıyım” demek yerine “Deliller düzmece, yalan dolan var. İftira var” diyen basını, muhalefeti, aydınları ve hepsinden önemlisi yargılananları dikkate alsaydı bugün hukuk bilmeyen savcı konumuna düşmezdi.

 

Yine “beni kandırdılar” dediği cemaate her istediğini verdiği günlerde “Bunlar devlette kadrolaşıyor. İnsanları dinliyor. Şantaj yapıyor” diyenleri de dikkate alsaydı, bugün PARALEL diye bir sorunumuz olmazdı.

 

 

Velhasıl kelam, dedik ya bu yazının başı sonu yok. Ana fikri var… Üstelik hala zamanımız da var. Hiçbir şey için geç değil. Hele herkesin Cumhurbaşkanı olmak için hiç de geç değil…

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz