Psk. Sevgi Altan

Psk. Sevgi Altan

Çocuk İle Çocuk Olmak

Nasıl da ilk duyulduğunda yapılması zor gibi görünen bir cümle… Aslında ebeveyn çocuk ilişkisinin kalitesini ve uyumunu belirleyecek kadar etkili bir cümle. İçeriğine bakarsak çocuk ile değerli, verimli zaman geçirmektir aslında.

Erişkin kimliğini daima koruyan, bağımlı, baskın veya otoriter tarzda ki ebeveynin çocuk ile iletişimi ne kadar sağlıklı olur? Daima o tarz konuşmalara sahip anne babanın, çocuk ile etkili iletişim kurması pekte mümkün olmaz.

Ebeveyn kimi zaman duygularını bastırıp sadece mantığına göre hareket etmektedir. Kusur ve yanlışları sürekli eleştiren, daima müdahaleci tavra bürünen, çocuğun kurallar doğrultusunda hareket etmesini isteyen anne baba modeline bürünürler. Oysaki onların çocuğa karşı hoşgörüyle yaklaşması, empati kurması çocuğun kendine güvenini arttırarak, sosyalleşmesine, ilişkilerin daha güçlü olmasına yardımcı olacaktır.

Duygularını anlıyorum mesajı vermek

Bir anne baba ne kadar çocuğun düzeyine inmeyi başarırsa onu o kadar anladığını, duygularının farkında olduğunu hissettirmiş olur. Bu tertemiz bir duygudur, nasıl ki çocuklar en saf halleriyle karşımızda oluyorlarsa onunla iletişim kurmakta, özel bir dil kullanmaya çalışmakta o kadar saf ve temizdir. Çocuğun nasıl düzene ve kurallara ihtiyacı varsa, nefes almaya da o derece ihtiyacı vardır. Yaşı kaç olursa olsun ister 3 yaş ister 5 yaş her anne baba yeri geldi mi her şeyi bir kenara bırakıp çocuk ile çocuk olmalıdır.

Yetişkin olunca hayatın büyüsünü; iş, gelecek kaygısı, evlilik, çocuk gibi konular alırken içindeki çocuğu öldürmeyen ebeveyn ise çocuğu ile arasında daha anlamlı ,sağlıklı bir ilişki kurabiliyor. Onun sıkılmasını engelleyerek en önemlisi geçirilen vakitten zevk almasını sağlıyor.

Her çocuk farklıdır

Çocukların beyaz eşyalarda ki gibi bir kullanma klavuzu yoktur her çocuğun bilişsel işlevi, duygusu, zekası, düşünce şekli ve davranışları farklılık gösterir. Bu özellikler anne baba için önem arz etmeli ki onunla iletişiminin nasıl olacağı konusunda yol göstersin. Çocuğunu yeteri kadar tanımayan bir ebeveyn uygun zaman, yeri yani sağlıklı iletişimi gerçekleştirememektedir. Sağlıklı iletişim yoksa çocuğun duygularını, ihtiyaçlarını da anlamak pek mümkün değildir. Anne baba ve çocuk iletişiminde sadece sözlü olarak değil duygusal anlamda da duygu eksikliği, istenmeyen ruhsal sorunlara hatta kişilik özelliklerinin gelişmesine neden olmaktadır.

Peki sağlıklı iletişimi nasıl kuracağız?

İlk başta dinlemeyi öğrenmek gerek, bu sayede anne baba tarafından dinlendiğini, önemsendiğini gören çocuk kendini daha iyi ifade ederek evet beni dinliyorlar, bana değer veriyorlar mesajını almış olur. Hata yaptığında; sen zaten hep böylesin, bir kere de şaşırt gibi cümleler sıralamak çocuğun üzülmesine, kırılıp kendi köşesine çekilmesine neden olur veya da daha çok hırçınlaşıp sağlıklı iletişim kurma hayal olur. Ebeveyn kendini onun yerine koyarak iletişimde bulunması gerekir. Benlik saygısını azaltan bir cümle kurulduğunda sağlıklı iletişim sağlanmamış olur. Çocuk ile ebeveyn daha çok uzaklaşmış olur. Doğal olmak, hoşgörülü davranmak, sevgiyi ifade etmek gerekir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz