Nergiz Karakuş

Nergiz Karakuş

ÇOÇUĞUNUZU TELEVİZYON BAĞIMLISI YAPMAYIN

Birçok aile, günün yorgunluğu ve özellikle yoğun iş temposu nedeniyle evlerine vardıklarında dinlenmek istediklerinden sessizve rahat bir ortam arzusu ile çocuklarını saatlerce televizyonun önüne oturtarakgelişimlerine büyük zararlar vermektedirler. Oysa televizyon karşısında uzun bir zaman harcayan çocukların düşünsel, bilişsel ve davranışsal gelişimini ne kadar olumsuz etkilendiğini fark etmiyorlar.

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi nedeniyle çocuklar, cep telefonları, tabletler, CD oynatıcılar, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletler ile çok erken yaşlarda ailede tanışıyorlar. Aileler de çocuklarının yanında bu aletleri sıkça kullanarak çocuklarına bu konuda olumsuz bir rol model oluyorlar. Öyle ki, çocukların teknoloji ile iç içe geçirdikleri süre, anne ve babaları ile geçirdikleri süreden daha fazla olabiliyor. Bu konuda çocuklarının birer yetişkin olmadıklarını unutan ve bilinçli hareket etmeyen aileler,teknoloji bağımlılıklarını ne yazık ki çocuklarına da aktarıyor.

Çocukların özellikle dil ve diğer bilişsel gelişimine televizyonun çok fazla bir katkısı bulunmamaktadır. Televizyondan bir fayda sağlanmak isteniyorsa, çocukların yaş gruplarına uygun olan hikâye ve müzik içeriklieğitici programlar kısıtlı bir zaman diliminde çocuklara izletilebilir. Televizyondaki eğiticiprogramlar çocuğun hayal gücüne ve dil gelişimine bir miktar katkı sağlayabilir. Sıfır ile beş yaş grubu çocukların daha az televizyon seyretmeleri önerilir ve hatta bu yaş grubundaki çocukların televizyon izlemeleri halinde gelişimlerinin olumsuz etkilendiği kabul edilmektedir. Ebeveynleri ile birebir iletişim kurmak ve birtakım aktiviteler yapmak, bu yaş grubu için çok daha faydalıdır.

İleriki yaşlarda da televizyon kullanımı sınırlı olmalıdır. En uygun zaman, üç ve beş yaş grubu ve üstü için günlük en fazla bir saattir. 

Çocukların evde her şeyi karıştırmaları, dökmeleri, dağıtmaları, incelemeleri ve eşyalar dokunmaları, bu dünyayı ve çevrelerinde olan biteni keşifleri ve beyinlerinin öğrenmek ve de kavramak için verdiği komuttur.  Çocukların televizyon yerine aileleri ile kuracakları iletişim ve yapacakları sohbet,  dil gelişimlerini tamamlamalarında daha büyük rol oynar.Televizyon önünde haraketsiz oturan çocuklar,beyin ve bilişsel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayamazlar. Yoğun televizyon kullanımı, dikkat dağınıklığının yanı sıra göz ve kulak gibi organlarının da hasara uğramasına sebep olur.

Uzun süre televizyon başında vakit geçirmek, gelişimi için gerekli olan iletişimi sağlayamayacağı gibi çocuğun beden hareketsizliği, kas işlevsizliği, el ve göz gibi motor koordinasyonu bozukluklarının ana sebeplerindedir. Ayrıca haraketsizlik günümüzün hastalıklarından biri olan obeziteyi de tetiklemektedir. Obeziteyi önlemek için televizyon izleme yerine doğada ve birçok farklı aktivitelerle ailece kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Ailelere bu konuda öneriler: Televizyon yerine çocuğunuz ile planlı aktiviteler yapın ve oyunlar oynayın. Örneğin çocuğunuz ile beraber kitap okuyun, ona kitap okuma alışkanlığı kazandırın. Bu günümüz şartlarında zor da olsa düzenli okuma ritüelleri yaratabilirsiniz. Çocuklara erken yaşlarda okuma alışkanlığı kazandırmak ileriki okul dönemlerinde okuma ve öğrenme heveslerini arttırmanızı sağlar. Her gün mümkünse iki veya üç kez kitap okuyun ve yatmadan önce bir hikâye ya da masal ile günü sonlandırın. Çocuğunuza kitap okumaya, dört ile altı aylıkken başlayabilirsiniz.

Ayrıca beyni uyarıcı oyunlar ile çocuğunuzun zihin gelişimini desteklersiniz. Siz de çocuğunuzile legolarla çeşitli şeyler inşa ederek yaratıcılığını geliştirirsiniz. Yapbozlar ile konsantrasyonunu, el ve göz koordinasyonunu destekler ve bütünsel bilişsel gelişimini sağlarsınız. Ayrıca, legolarla ve yapbozlarla uğraşırken çocuğunuza dinlettiğiniz eğiticimüzikler ve hikayeler onlara birden fazla işi eyleme geçirme alışkanlığı kazandırır.

Doğaya çıkın, çocuğunuzun oyun parklarında akranları ile oyunlar oynamasını sağlayın. Şehirde yaşayan çocuklar, doğadan uzak bir hayat sürüyor olabilirler ancak unutulmamalıdır ki doğayı içinde yaşayarak tanımak ile televizyondan izleyerek tanımak aynı etkilere sebep olmaz.  Çocuğunuzla doğaya çıkarak bitkileri ve doğada varolan güzellikleri keşfedin. Çocuğunuzla konuşarak ve onun doğa ile ilgili sorularını cevaplayarak dil, zihinsel, motorik ve tüm bilişsel gelişimine daha büyük katkı sağlarsınız.

Ebeviyenler çocuğunuza ne sunarsanız onu geri alırsınız, bunu asla unutmayın!

Az televizyon, daha çok iletişim, kitap okunan ortamlar sağlamanız dileğiyle..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz