Mehmet YEDİPINAR

Mehmet YEDİPINAR

CENNETLİ DEĞİL ODTÜ'LÜ OLSUN

Anne babaların dikkatini çekmek istedim bu yazımda.

 

Günümüzde anne babalar, çocuklarının ahretini ne kadar düşünür oldu acaba?
Ya da biraz değiştireyim, üniversitesini düşündüğü kadar ahretini ne kadar düşündü?

 

Ben söyleyeyim; hiçe yakın.

 

Evet, anne babalar çocuklarını nasıl Müslüman bir şekilde yetiştirecek bununla ilgili yazmak istedim.
Fazla derine dalmadan. Fazla derine dalma demişken ne kadarda çoğaldı bu cümle değil mi? Anne ahiret var mı? Baba Allah var mı? Anne Allah nerede? Baba melek denen varlık var mı?

 

Bu soruları soran çocuğa verilen cevap ise;

 

Fazla derine dalma…

 

Acaba bu soruların cevabını bilmiyorlar da onun için mi bu cümleyi kuruyorlar dedim kendi kendime.

 

 

Farz edelim ki, bilmiyorlar. Araştırmaları gerekmez mi?

Çocuklarının akıllarına gelen bu soru kendilerinin akıllarına mı gelmedi yoksa…

 

Bence her Müslüman anne babanın bu konuları bilip, çocuğuna anlatması zorunludur. Dikkatinizi çekti mi bilmem ama, zorunludur dedim.

 

Altını çiziyorum zorunludur.

 

Sebebi ise 6 yaşına geldiğinde anaokuluna,  ilerleyen yaşlarda orta okul,  lise, üniversiteye giden çocuklarına “Ders çalışman gerek” diye ikaz eden ebeveynlerin dini anlatması zorunludur. Ben hiç çocuğun ders çalışması esnasında gelip de oğlum çok derine dalma diyen bir ebeveyn görmedim. Hatta aksi oluyor demi?  Hadi dersine çalış ya da, hanım çocuğumuzu  dershaneye yazdıralım veya özel ders alsın da şu ODTÜ’yü  kazansın derler.

 

 

Sabahın 6’sında okulu için hadi kalk okuluna deyip de, sabah namazına kaldırmamasını ne ile açıklar bir anne baba .

 

Acaba cennet lüzumsuz mu?

 

Çocuk okur üniversite kazanır, iş sahibi olur. Peki ya sonra ? Ahirete göç ettiğinde ne olacak? Bu dünya fani diyordun anne, peki neden baki bir dünya için hazırlamadın çocuğunu?

 

Çocuk istediğinde neden fazla derinlere daldırmadın? Derse günlerce çalışsa oh oh iyi çalışkan denilir ama din ile alakalı hiçbir aktivite yok. Sonra; anne babaya saygı yok, ahlaki olarak zayıf ve ateist inançsız gençler … Acaba suçlusu kim?

 

Bir alimin dediği gibi ’Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki bütün vaktini ona sarf ediyorsun?’ Evet anne çocuğunu neden dünya için koşturtuyorsun sadece dünya için mi yaratıldı? Soruyorum sana: Çocuğun arkadaşlarına ıphone 5’i anlattığı kadar Allah’ı anlatıyor mu? Ya da roman okuduğu kadar Kur’an’ı Kerim okuyor mu ?  Müzik dinlediği kadar Kur’an dinliyor mu?  Maça katıldığı kadar sohbetlere katılıyor mu?  Bu sorulara cevabın hayır ise çocuğunu dünya için çalıştırıyorsun. Ve durum böyle ise şefkat, merhamet, sevgi biraz yalan gibi geliyor bana.

 


 Eee ne yapalım şimdi okumasın mı çocuk dediğinizi işitir gibiyim. Ben çocuğunuz ODTÜ’de okumasın demiyorum. Ama ODTÜ’ye gösterdiğiniz ilgiyi Cennete de gösterin diyorum.

 

Allah bizi ODTÜ’nün önemini anladığımız kadar cennetin önemini anlayanlardan eylesin.

 

Selametle.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz