Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

ÇANLAR GAZİANTEPSPOR İÇİN

Baş rollerini İngirid Bergman ve Gary Couper'ın oynadığı ünlü ve tarihi "Çanlar Kimin İçin Çalıyor" filimi üzerinden Gaziantepspor’a uyarlama yaparsak, ligdeki son sürat dibe doğru gidişimizle bu filim bire bir örtüşmektedir.
Geçen hafta içi Çarşamba akşamı Ankara da Gençlerbirliği'ne deplasmanda mağlup olduk. Hocamız yeni geldi. Henüz takımı tanıma fırsatı bulamadı dedik. Cumartesi akşamı saat 19.00 da lig lideri Galatasaray’ı konuk ettik. Kötü hava şartları tüm yurtta etkili. Gündüz 10 derecelerde dolaşan sıcaklık -3 dereceye düşmüş, Kamil Ocak'ın bakımsız çimleri buz kesmişti. İşte ayakta kalabilenin, kondisyonu sağlam olanın bir karşılaşmaydı. Biletli birçok taraftar sahaya giremedi. Hikmet hoca, Gençler maçında görev verdiği Orhan-Sapara yı yanına oturtmuş, yerine Binya ile Yasin'i yerleştirerek defansın göbeğini sağlam tutmayı tercih etmişti.
Gaziantepspor, alan savunmasını iyi yapan lider Galatasaray karşısında oyuna etkili başladı. Topa sahip olmada yüksek yüzdeye sahip rakibine sadece bir pozisyon verdi. Buna karşın, Galatasaray kalesinde golle sonuçlanabilecek tam dört net pozisyon üretti. Bekir, Popov, Sosa ve Cenk gol vuruşu yapmayı başaramadılar. Sosa'nın takım adına kaçırdığı gol, inanılmaz ve fizik kurallarına aykırıydı. İlk devrede gol çıkmadı.0-0.
Gaziantepspor ikinci yarıya çok daha iyi başladı. Devrenin başında Yasin’den aldığı topla buluşan Popov, Muslera'yı avladı. 1-0 öne geçtik. Bu golden üç dakika sonrasında EMRE, çok müsait pozisyonda eski takımına kıyak geçercesine topu ISKALADI. Bu topla buluşan Necati, golü yapmakta zorlanmadı.1-1. Bana göre maç bu golün atıldığı 53.dakikada bitti. Gaziantep, moralmen çöktü. Galatasaray ise hem moral hem de kazanma arzusu yakaladı. Taraftarlarının da desteği ile sahada coşmaya başladı. Gaziantepspor, oyun disiplininden koptu. Korner kullandık. Defansımızla birlikte rakip kaleye gittik. Topu kayıp ettik. Karşılanan top ENGİN ile kontratağa dönüştü. Engin topu yaklaşık 40 metre sürüp, Elmander'e çıkarttı. Elmander, topu ağlara yolladı. 2-1 yenik duruma düştük. Hikmet hoca 70 dakikada Emre ve Sosa yerine, Turgut Doğan-Muhammet hamlesini yaptı. Beraberliği ararken, kalemizde kontrataklar gördük. Öne geçen ve oturmuş bir takım olan Galatasaray, pozisyon vermedi. Rahatlıkla kazanabileceğimiz bir maçı daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık.
Maçta dikkate değer olaylar ise Emre'nin golde yapmış olduğu hataya rağmen, oyundan çıkarken koyduğu negatif tavır. Maç sonrası bazı futbolcularımızın Galatasaraylı futbolculardan forma kapma yarışına girmeleri, mağlup olmuş bir takımın futbolcularına hem de seyircisinin önünde hiç mi, hiç yakışmadı. Gaziantepspor, ligde kalma savaşı veriyor. Futbolcularımızda, yenildiği takımın formasını kapma peşinde. Hal böyle olursa ve devam ederse, Gaziantep ligde kalabilir mi. Bu Cuma TRABZON ile oynayacağız. Trabzon da büyük takım. Maçı kazanmaya mı oynayacağız, Yoksa Trabzonlu futbolcuların formasını kapmaya mı. Kararı siz verin.
Bu hareket içerisinde olmayan futbolcularımızı kutluyorum. Bana göre Hikmet hocam, cesur adamlarla yola devam etmeli. Ödleklerle savaş kazanılmaz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz