Gülşah SERT

Gülşah SERT

BUNLARI YİNE KANDIRDILAR

Ankara’daki patlamada yüze yakın can gitti. Bu sayının yarısı kadarı da yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. 

Aileler perişan. Geriye kalan ise kızgınlık, suçlama... Hatta hakaret.


Söylenebilecek ne varsa, basında ve sosyal medyada yazıldı, çizildi, söylendi.
Ama hiçbirisi insanların içindeki acıyı hafifletmiyor, kızgınlığını azaltmıyor, kafalarındaki soru işaretlerine cevap vermiyor.

 

Ülkenin en yetkili isimleri Başbakan ve Cumhurbaşkanı ise neredeyse sessizler. Başbakan bir konuştu... Keşke konuşmasaydı.

 

“Türkiye hukuk devleti. Canlı bombaları biliyoruz ama eyleme geçmeden yakalayamıyoruz”  dedi.

Neden? Çünkü suç işlenmemiş.

 

Cumhurbaşkanımız muhtelif olaylarda defalarca “KANDIRILDIK” demişti. “PKK bizi kandırdı.”...

“Cemaat bizi kandırdı”... vs...

 

Görünen o ki bu kez de devletimizin başbakanına bilgi veren yetkilileri ve bürokratları kendilerini kandırıyor.

 

Başbakan hukuku ve bütün kanunları bilmez... Bilemez. Yarım asrı devirmiş avukatlar, hâkimler, savcılar bile tam olarak bilmiyorlar… Bilemezler. On binlerce kanun ve kanuna eşdeğer yazılı yazısız kural var. Hiç kimse bunları ezbere bilemez. Lazım olduğunda araştırır, bulur, okur ve ona göre davranırlar.

 

Hal böyle olunca Başbakanın da Türk Ceza Kanunu’nu ezbere bilmesini bekleyemeyiz. Ancak bu olayda danışmanları mutlaka kendisine gereken bilgiyi vermişlerdir.İşte başbakana bu bilgiyi verenler, onu “Suç işlenmeden canlı bombayı tutuklayamıyoruz” diye konuşmaya yönlendirenler Sayın Davutoğlu’nu alenen kandırmışlar.

 

Çünkü yasalarımızda açık olarak ve özetle “Silahlı bir örgütün uyuyan hücre mensubu olan ya da örgüt adına intihar eylemi yapmak üzere hazırlanmış bir kişi hazırlık eylemlerine başlamamış olsa bile, en az 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecektir (TCK 314/2 ve TMK 3, 5. maddeler gereği)" hükmü mevcut.

Ayrıca yeni çıkan ve çok tartışılan “MAKUL ŞÜPHE” yasası var.

 

Bu “Makul Şüphe” sadece tweet atanlara, gazetecilere, özel okul yöneticilerine yönelik çıkarıldı ise ya da bir devlet büyüğü miting yapacağı zaman olay çıkarması muhtemel kişileri toplayıp, devlet büyüğü gidene kadar içerde tutmaya yönelik yapıldı ise amenna...

 


Mevzu uzun, mevzu derin. Ancak görünen o ki birileri bizimkileri yine kandırıyor… Hem de fena halde kandırıyor… Olan da ölenlerle, canı yananlara oluyor… Yeter artık. Her şeker verenin peşinden gitmekten vazgeçin.

 


NOT: Bu arada Türkiye’nin yüzde 90’ı olayda ihmal ve zaafiyet olduğunu düşünür ve buna inanırken, her birini yakinen tanıdığımız ve objektifliklerine inandığımız AK Parti Gaziantep milletvekillerimiz neden susuyor. Şimdi değilse ne zaman konuşacaklar. Bu konuda hiç mi fikirleri yok? Merak ediyorum… Yoksa onları da mı kandırdılar.

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz