Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

Bu fuara gitmekte fayda var

Malum hayatımızın büyük bir kısmı çalışarak geçiyor.

Her mesleğinde kendine özgü çalışma şartları ve koşulları söz konusu.

Zaman zaman iş kazalarını hiç istemesek de görüyor, duyuyor, şahit oluyoruz.

İçimizi acıtan kazaların sayısı hiç de azımsanmayacak boyutta maalesef.

Ama tedbir alma konusunda acaba yeteri kadar hassas mıyız?

Bu soruya verilecek cevap “hassas olmak zorundayız” olmalı ama 2012 yılı itibarı ile çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile hassas olsak da olmasak da işverenin kanunen tüm risklere karşı tedbir alması zorunlu hale gelmişti zaten.

İş kazalarına karşı tedbir almak ve geçtiğimiz yıl alınan ek tedbirlerle iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile çalışmak isteğe bağlı değil, bir zorunluluk haline geldi.

Fakat uygulamada zorluklar olduğu da sanırım bir gerçek.

Örneğin inşaat sektörü…

Firmalarımızın bu konuyla ilgili en fazla dert yakındıkları husus; tüm imkanların sağlanmasına rağmen çalışanların gerekli tedbirleri almamaları.

İşveren baret, güvenlik halatı, yelek, eldiven ne varsa almış ama çalışan 8-10 katlı binanın tepesinde bunları kullanmadan çalışabiliyor.

Ya da tam tersi, şantiye asansöründe yeteri kadar tedbir alınmadığı için asansör yere çakılıyor ve ölümlü kazalara neden olabiliyor.

Ancak her şeye rağmen geçtiğimiz yıl iş sağlığı ve güvenliği kanununda yer alan tedbirlerin artırılması ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu ile birlikte iş kazaları ile ilgili bir azalmadan söz etmekte zannediyorum mümkün olacak gibi.

Sonuçları ise önümüzdeki yıl, 2017 yılı istatistikleri yayımlandığında daha net olarak bakıp göreceğiz.

Tabii tüm bu gelişmeler, keşke olmasa ama hiç kaza yaşanmayacağı anlamına da gelmiyor.

Ülkemiz zaten iş kazları istatistiklerinde dünyada ilk sıralarda yer alıyor.

İşin ilginç tarafı ise kazaların büyük bir kısmının inşaat ve tarım gibi daha kolay tedbirlerin alınabileceği sektörlerde yaşanıyor olması.

Gaziantep’te de inşaat sektörü ve küçük işletmelerdeki kaza oranları diğerlerine göre daha yüksek.

Bu bağlamda tam da buğun İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Gaziantep Sanayi Odası işbirliğiyle “İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Fuarı” düzenleniyor.

7 Mayıs’a kadar Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuara; birçok alandan akademisyenlerin, uzmanların, ulusal ve uluslararası kuruluşların, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin katılması bekleniyor.

Fuarda, iş güvenliği malzemeleri, iş elbiseleri, yol ve trafik güvenliği, kişisel koruyucular, yangın güvenliği, ölçümleme teknolojileri ve dedektörleri, yükleme-boşaltma-kaldırma-stoklama ekipmanları, çevresel hijyen ve sınai temizlik malzemeleri üreten ve pazarlayan ve sektörle ilgili diğer tüm ulusal ve uluslararası firmalar yer alacak.

Fuar, dünyadaki son teknolojileri takip etme fırsatı, iş kazaları, meslek hastalıkları ve alınacak önlemler hakkında bilgi almak, çalışanların refah ve iş verimliliğini artıracak güvenli çalışma ortamı oluşturmak gibi kazanımlar edinmesini sağlayacak.

Gaziantep olarak iş sağlığı ve güvenliğindeki yeni teknolojilerle tanışmak, bilgi edinmek ve iş kazalarının önüne geçebilmek için iş dünyasının bu fuarı en azından kısa sürelide olsa ziyaret etmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

Şimdiden iyi fuarlar diliyorum…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz