Mustafa DOĞAN

Mustafa DOĞAN

Bitmek bilmeyen koltuk sevdası

Her yarışın bir kazananı, birden çokta kaybedeni vardır. Lakin her yarışta kaybedilmez ki.

 

O kadar vaat, o kadar ümit vermenin de alemi yok. Kaybettiğin an yerini başkasına bırakacaksın. Pehlivan değilsin ki, güreşe doymayasın.


Tamam, belki en iyisi değilsin ama en kötüsü olmamak içinde yarıştan çekil ki, yerine yeni yüzler yeni güçler gelsin.

 

Bulunduğun konuma bin bir gayret gelmişte olabilirsin. Fakat yapamadın olmadı defalarca kaybettin. Çekil be kardeşim, emekliye ayrıl ya da git başka kulvarda yarış burası sana göre değil.  Bu yarışta amatör kaldın yenildin.


Siyaset insanı yorar hakkını vermediğin zaman. Her adamın işi değil siyaset. İster eğitimci ol ister profesör ol yapamıyorsan bırakacaksın.  Bırakacaksın ki unvanın zedelenmesin. Siyasette öyle beceremedi kaçtı diye terim kullanmazlar. Yapamadım deyip mertçe istifa etmekte bir adamlıktır.
Koltuk sevdasına davayı harcamak yakışmaz. Arkanda bu dava uğruna canını vermiş dava adamlarını harcama.

 


Bu ülke muhalefet sorunu bir türlü çözemedi. Kaybettikçe daha da sağlam oturmaya başladılar koltuğa. Oturma birader nereye oturuyorsun. Sadece seçimi değil seçmeni de kaybediyorsun. Bunun en büyük örneğini 1 Kasım’da fazlasıyla gösterdiler. 7 Haziran’da çıkardığın vekilin yarısı şimdi köyüne dönme planları kuruyor. 

 


Eline geçen fırsatı rahatlıkla geri teptin. Başbakan olma imkânın varken meclise 4’üncü parti olarak girdin. Hala da seçimden sonra çıkmış, ‘’Dik duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz’’ diyorsun. Tamam, eyvallah verme. O koltuğu bırakarak da taviz vermeyebilirsin. Senin için önemli olan dava değil mi? Koltuksuz yürümüyor mu bu dava?

 


Partinin kalesi olarak gördüğün kendi memleketini bile kaybettin daha ne lazım yerine güçlü birinin gelmesi için. Partiyi mi kapattıracaksın.

 


Senin için önemli olan o koltuk başkaları için ıstırap haline geldi. İyi bir muhalefet iyi bir iktidarı sağlar. Sen eleştireceksin ki iktidar doğrusun bulsun.  İşi hükümete yıkarak bir kenara çekilmek olmaz.

 


Kaybeden bir parti oluşturma seçmenin gözünde. Boş nutuklar atarak daha fazla çırpınmanın anlamı yok. Her gün bir İl’de toplu istifa haberleri geliyor. Tepki olsun diye istifa ediyor onlar keyfinden değil.

 


Bir kez olsun oturduğun koltuktan kendini eleştir ve neleri kaybettiğini gör. Kaybettiğin sadece seçim değil.

 


Sallanan koltuk bir daha düzen tutmaz. Ya değiştireceksin ya da yenisini alacaksın…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz