Dila Dai

Dila Dai

BİRAZ DA YKS..

Sınav maratonunda neredeyse bir dönemi bitirmek üzereyiz sevgili gençler.
 
Öğrencilerimle sohbet ettiğimde, yaz döneminden kalma bazı alışkanlıklarının devam ettiğini gözlemlemekteyim. Hafta içinde kaçırmadıkları diziler, hayır diyemedikleri kafe buluşmaları veya cep telefonunda uzun zamanları alan uygulamaları takip ettiklerini fark ediyorum. 
 
Özellikle Ocak ayından sonra sınav gerçekliğini fark edip çalışmaya başlayan bir çok öğrencinin zamanın hızlı geçtiği ile ilgili endişeleri de biz öğretmenlerin her yıl kulağına gelen cümleler arasındadır. 
Sevgili Gençler;
 
Sosyal hayatlarınıza şimdi kısıtlamalar koymazsanız sonra üzülebilirsiniz. Şimdi göstereceğiniz fedakarlıklar yarınınızı büyük ölçüde belirleyip etkileyecektir. Hem çok gezeyim hem netlerim artsın, düzenli programlı çalışmasam da sıralamam yükselsin, ben sosyal medyada ya da Tv izleyip vaktin nasıl geçtiğini anlamazken çalışmaya da zamanım kalsın şeklinde bir gerçeklik yok ne yazık ki. Bu yıl hedefleriniz var ve oraya ulaşmayı istiyorsanız bazı özveri ve fedakarlıkları da yapmak zorundasınız. 
 
Düzenli çalışmayı öğrenin. Sorumluluklarınız bitmeden yatağa gitmeyi bırakın. O gün içinde ödev programınız yetişsin diye vakitlerinizi doğru değerlendirin.
 
Sizi çalışmaktan uzaklaştıran arkadaşlarınıza hayır diyebilmenin gücünü keşfedin. İnanın çevrenizdeki insanların ders çalışmaya bakış açıları sizleri de olumlu-olumsuz yönde etkileyecektir.
 
En önemli noktalardan biri de çözdüğünüz kaynaklar ve denemeleri bitsin diye çözmeyin. Güzel soruları, anlamadığınız soruları ya da boş soruları öğrenmek için tekrar tekrar çözün. Sorunun kazanımını gerçekten anlamadan ve öğrenmeden geçmeyin.
...
Şimdi gösterdiğiniz çaba ve emekler asla boşa gitmeyecek. Sınav günü " elimden gelenin en iyisini yaptım " motivasyonu ile sınava giren öğrencinin motivasyonu ve ruh hali sınavını büyük ölçüde olumlu etkileyecektir.
 
Bir an evvel yeni kararlar ve düzenli programlar oluşturmaya başlayın derim. Fedakarlık gösteren ve emek veren tüm öğrencilere kalpten diliyorum ki sonu güzel ve istediğiniz gibi olsun.
 
Başarılar canlar !

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz