Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

BİR PORTRE: ABDULLAH CEVDET ÜZERİNE

Bir zamanlardı... SeHePe’li Avdullah Cevdet, Türk ırkının ‘ıslahı’ için Avrupa’dan ‘damızlık erkek’ getirilmesini teklif etmişti. Elbette ki bunu yeni neslimiz bilmez. Bilenler de yeri gelmedikçe, telaffuz etmezler.

Bu hafta sonu, ‘sokağa çıkma yasağı’mızın konusu olarak bunu aldım ve arkadaşlara Avdullah Cevdet ve bu teklif ile ilgili olarak ne düşündüklerini sordum.

İçinde küfür barındırmayan bazı cevapların bir kısmını sizlerle paylaşıyorum. Bakın konuyu biraz bilenler neler demişler?

-Bu herif var ya… Katıksız ve katkısız, saf bir Selanik Sabetaycısı’dır. Kendi açısından teklifi normaldir.

-SeHePe denine içinde ‘ne var?’ sorusu var elbette… İçinde, Yahudi örgütler, sebataylar, Misyonerler ve her türlü gayri milli unsurlar vardır.

-Evet, onlar, ‘dışardan damızlık getirelim’ dediler. Lâkin 1960’larda Avrupa’ya Türkiye den milyonlarca ‘Damızlık Türk Erkeği’ götürdüler SeHePe’nin ıslahı için…

-Meşhur vücut geliştirme şampiyonumuz vardır, Ahmet Enünlü… Hah işte o adam, bunun bir ‘Türk Baba’dan olma öz torunudur.

- Allah'ın laneti tüm bunların üzerine olsun. Hiçbir zaman rezil olmaktan kurtulmasınlar.

- Bu herifin İsmi ‘Avdullah’ yani Allah’ın Kulu… Ama kendisi farklı bir Allah’a inanıyor görünen, ya Yahudi ya da Hristiyan…

- Veee... ‘Netekim’ getirmişler. Yoksa bu kadar vatan haininin bizden olması imkânsız…

- Anlaşılan bunun babası getirmiş, baksana evladı ‘ıslah’ olmuş!

- Ağzımı bozup ‘vay pezevenk vay’ diyeceğim ama oruçluyum…

- Bunlar nasıl insanlarmış ki Avrupa’dan ‘damızlık erkek’ getirip de karılarını ve kızlarını (özür ile) düzdüreceklermiş?  Bunlara, Azerbaycan Türkçesinde farklı bir anlamı vardır ama bizde resmen ‘pezevenk’ denir. Sizi, ırkınızı ve zihniyetinizi de Allah kahretsin.

- Demek ki bunlardaki ‘deyyüslük’  epeyce eskiye dayanıyor. Nesebi belirsizler güruhu…

- Var ya… Devrin kıymetli âlimleri kendisine Abdullah değil, " Aduvullah" derlermiş yani “Allah'ın düşmanı” anlamında…

- Bildiğim kadarıyla kendisi Ermeni, tıpkı SeHePe’nin başındakilerin kendilerini ve soylarını sakladıkları gibi… Hepsi aynı soydan, İBeBe Rum, SehePe İslambul İl Başkanı da Ermeni! Bunlar tesadüf mü? Yazıklar olsun bu SeHePe’ye oy verenlere… Bunlarda nasıl bir hazım mekanizması var? Aklım almıyor. Yeminle söylüyorum, hem bu dünyada, hem de öteki dünyada, çok büyük vebali ve karşılığı olan azab olacak onlara!

- Hocam Avrupa’dan Damızlık Düğe getirseler de hiç olmazsa Türk Boğaları da ‘bayram’ etseydi.  Benim kafamın almadığı “ben Türk’üm” diyen “ben Müslüman’ım” diyen bu ikiyüzlü şerefsizler, nasıl olmuş da, bu SeHePe’nin kuyruğuna yapışmışlar? Gerçekten samimi olarak çok merak ediyorum. Adam “ben milliyetçi muhafazakârım” diyor gidip, bu pisliklere bulaşıyor. Bu pisliklerin değirmenine su taşıyorlar. Allah bunları ıslah etsin, ıslahları kabul edilmiyorsa Allah bunları bildiği gibi yapsın.

- O, öyle teklifte bulunsun. Biz de kısa ve öz olarak ‘caniniz cehenneme’ diyoruz.  Biz Allah’ a havale ettik.

- Cevdet köken olarak Kürt'tür, Selanikli değildir. İstanbul’daki İçtihad Yayınları’nın sahibi idi

- Cenazesi Ayasofya'dan kalktı. Cenaze arabasını patrikhane tahsis etti. Aslında Osmanlı döneminin ilk ateistidir zat-ı alileri…

Osmanlı döneminde ilk ‘kürtçü dernek’ kuranlardan da biridir bu Cevdet…

- Türkiye’de yasamak amma ‘Türk gibi’ değil… Ne zaman ülkemiz kalkınma içerisine girse, bu tür adamlar tarafından tetikler çekiliyor

- Bu Allah düşmanını, merhum üstat N.Fazıl’ın bir konferansında, öğrenci ilken, Kayseri’de dinledim. Son zamanda ise okuduğum Şeyh Said İsyanı konulu bir kitapta gördüm. Meşhur olan bir hocanın kitabında Dr. Abdullah Cevdet, Diyarbakır kökenli ve tam bir devlet millet İslam düşmanı. Aynı zamanda ilk defa ‘ateizmin alfabesi’ isimli Güstav la Bonn’un eserini Türkçeye tercüme edip bastırmıştır.  Osmanlıca baskısı Anıt Kabir Kütüphanesi’nde altı çizilerek okunmuş ve 1928’de Maarif Bakanlığı’nca okullara tavsiyesi yapılmış. Ziya Gökalp’in sadece hemşehrisi değil, aynı zamanda meslektaşı bir sosyoloji uzmanı olduğu için, Atatürk tarafından okunduğu için, günün sözüm ona ‘aydınlarınca’ beğenilen bir ‘enternasyonalizm’i savunan bir Kürtçü…

- Merak etmeyin! Tarihin tuttuğu notlar (arşiv) hiçbir zaman kaybolmazlar. Kim veya kimler üzerine örtmeye çalışırsa çalışsın, gerçekler er veya geç gün yüzüne çıkarlar. Belki mevcut nesil göremez ama gelecek nesiller muhakkak gerçeği öğrenirler.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz