M.Hayri ÖZKEÇECİ

M.Hayri ÖZKEÇECİ

Bıçak Sırtında Dans...

Bir zamanlar futbol anlayışı ikiye bölünmüştü dersem yalan olmaz. Kimilerine göre “hücum”, kimilerine göre de defansif bir anlayışla sahaya çıkacaktın!
Futbolun temaşa yönünü katleden “defansif” futbol anlayışına da, haddini bilmeksizin “hücum” anlayışına da temkinli yaklaşmışımdır.
En azından berabere başlayan oyunu berabere götürebilmek anlayışı ile bir de atacağın bir gol üzerine kurgulanmış defansif anlayış; hep futbolu katletmekle suçlanmıştır.
Defansif önlemlere pek önem vermeyenler de yenilen bir gol sonrası; “bir tane bile atamamıştın, hadi bakalım işin yoksa iki tane gol bul” eleştirisine maruz kalmıştır.
***** ***** *****
Antalya maçının başında yediğimiz gol sonrası rakip üzerinde kurduğumuz anormal baskı; oldukça zayıf olduğunda hemfikir olunan defans bloğumuza rağmen oynadığımız hücum futbolunun başarısı, bulduğumuz pozisyonları değerlendirmemize bağlıydı.
Kaçırdıklarımıza bakınca yenilgi kaçınılmaz oldu!
Maçın hakeminin çok kolay faullere düdük çalması ölçeğinde aynı basitlikte verdiği penaltı işin tuzu biberi oldu.
Takım halinde defansın kilit adamı Cenk’in sakatlanması sonucu Bülent Hoca’nın tercihleri ise farklı mağlubiyete zemin hazırladı.
Öncelikle alınan mağlubiyete ve ateş çemberine yakınlığımıza rağmen genel futbolcu profilimize, moral motivasyonumuza bakınca küme düşmek adına eskisi gibi büyük endişeler taşımıyorum.
Takımdaki dayanışma ve arkadaşlık ruhunu çok kolay algılıyoruz ki ,en büyük güvencemiz de zaten bu!
Ancak,
Dorge’nin etkin olduğu tek yer sadece rakip ceza alanı olunca, Cenk gibi rakibe basmak konusunda yetersiz kalınca yorulan orta sahamızı kolayca geçen rakiplerden fark yememiz sürpriz olmuyor.
Ligin ikinci yarısına formda girip son iki üç maçtır tekrar düşüş gösteren Medunjanin ve Turgut Doğan’ın bu durumlarına çare bulmamız da başkaca problemimiz.
Cenk’in sakatlık problemi yoksa önümüzdeki maçlarda Dorge ile ikili forvet olarak denenmesini görmek istiyorum.
Hani bir nevi Drogba-Burak Yılmaz misali!
Bülent Hoca böyle bir varyasyonu dener mi, bilmiyorum ama faydalı olacağını umuyorum.
Defansımızdaki malzeme belli. En zayıf yerimiz de sağ kanat. Serdar’la çözer gibiyiz, o zaman da orta saha da yük Bekir’e kalıyor. O da bir yere kadar.
Dedim ya, bir an önce Medunjanin ve Turgut tekrar kazanılmalı!
**** ***** ***** ****
Akhisar maçı bir dönüm noktası…
Aslında pek bir şey yazıp çizmeye bile gerek yok. Hikmet Hoca aşkına Bursa maçına koşanlar, kurtulmak aşkına stada koşacaklar o kadar!

Not: Yazarımızın 05 Mart 2013 FANATİK GAZİANTEP eki köşe yazısıdır...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz