Doç. Dr. Muammer OYTAN

Doç. Dr. Muammer OYTAN

BESMELENİN FAZİLETLERİ

Muhterem okuyucularım,

Ceneb-ı Allah’ın izni keremiyle 2018 yılı içinde mevcut olan mübarek Cuma günleri için yazacağımız sohbet yazılarıyla da beraber olacağız inşallah.

Bu senenin yazılarıma besmele ile başlamak ve bu vesile ile ilkyazımda besmelenin FAZİLETİNDEN bahsetmek istiyorum.

“Euzu billâhi mineşşeytani’r Racîm Bismillâhi’r Rahmani’r-Rahîm !” = Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım. Rahmân ve Râhîm olan Allah’ın adıyla!” şeklindeki Euzu Besmelenin veya sadece “Bismillâhi’r Rahmani’r-Rahîm !” şeklindeki besmelenin faziletleri saymakla bitmez. Bu sebeple insanoğlunun, her ne yaparsa, her neye başlarsa, her neye el atarsa, her ne tutum, davranış ve eylemde bulunursa mutlaka Euzu Besmele okuması şarttır. Bir adım atmaktan Kur’ân okumaya kadar her harekette dilimizden besmele eksik olmamalıdır.

Peygamberimiz (s.a.s.), “ Bir insan evine girdiğinde ve yemek yediğinde Allah’ın adını zikrederse, şeytan, avanelerine ‘burada size gecelemek ve yemek yoktur’ der. Şayet Eve girerken insan, Allah’ın adını anmazsa, şeytan, avanelerine ‘ Bu evde geceleyebilirsiniz’ der. Yemekte, kişi, Allah’ın adını zikretmezse, Şeytan, ‘ Bu evde size gecelemek ve yemek vardır’” der.”(Müslim, Eşribe, 103,II, 1598).

-Euzu besmele hayır getirir, huzur getirir, iyilik-güzellik getirir! Bu sebeple bazı âlimler “dünyadaki bütün zehirlerin panzehiri besmeledir” derler. Allah’ın adıyla bir işe başladığımızda, oluşacak bütün şer etkileri, menfi enerjiyi, kötülükleri etkisiz hale getirmiş oluruz.!

-Euzu Besmele okunduğunda şeytan uzak durur; kalbe vesvese veren şeytan uzak olur!

-Besmele çeken mü’min kendisini Allah’a emanet etmiş olur; Allah’ın emanetine terk etmiş olur! Dolayısıyla, besmele çekerek bir işe, bir davranışa başlayanın; bir karar verenin işi rast gider; olumlu ve bereketli sonuca kavuşur. İnançsız, besmelesiz başlanan her işin sonu yarımdır!

- Cenâb-ı Allah, bütün korkularımızı, her türlü endişelerimizi euzu besmele ile aşmamızı nasip ihsân eylesin inşallah!

 

Fânî dünyanın sonu gizemli ölüm:

Bir geçiş, bir hikmet ve rahmet kapısı!

Ruhlardaki tedirginliğin sebebi:

Bilinemiyor ol alemin yapısı!

 

Hayat gizemli kum saati,

Günler sessizce akar-biter!

Nasıldır, bilinmez âtî!?

Ruh ebedî kaynağa gider!

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz