Dyt. Nedime Nur Karacan

Dyt. Nedime Nur Karacan

Beslenmede en sık duyduğumuz cümle

Diyet yapan ya da sağlıklı beslenmeye çalışan bireylerden en sık duyduğumuz cümlelerden biri. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tatlı krizlerinin neden ve ne zaman geldiği. Tatlı krizinizin gelmesinin birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları;

-Ana öğünlerde karbonhidrat tüketmemek,

-Ara öğün yapmamak,

-Uzun süre aç kalmak,

-Kahvaltı yapmamak,

-Geçmişten gelen tatlı yeme alışkanlığı.

Bu noktada size vereceğim birkaç öneriyle tatlı krizlerinden kurtulabilirsiniz;

-Ana öğünlerinizde tam tahıllı ekmek, bulgur pilavı, çorba gibi sağlıklı karbonhidratları içeren besinler tüketmek. Günlük beslenmemizden karbonhidratları tamamen çıkarırsak kan şekerimizde ani düşüşler görülebilir ve bu durum tatlı krizlerine yol açabilir. Bu nedenle diyet programlarında kişinin ihtiyacına göre sağlıklı karbonhidratlara yer verilmelidir.

-Ara öğün yaparak kan şekerinizin dengede kalmasını sağlamak. Diyet sürecinde ara öğün yapmak, diğer öğünlerde daha fazla acıkmanıza engel olur, kan şekerinizi dengede tutar ve tatlı krizlerinizi önler.

-Ara öğünlerinizde kuru meyve, taze meyve, sütlü kahve, tarçınlı süt gibi alternatiflere yer vermek. Ara öğünlerinizde bu tarz besinlere yer vererek tatlı ihtiyacınızı bastırıp oluşabilecek krizlere engel olabilirsiniz.

-Öğünler arasındaki süreyi çok uzun tutmamak. Bu süre uzun tutulursa açlık hissi oluşur, kan şekeri düşer ve tatlı isteği artar.

-Güne kahvaltı yaparak başlamak. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamak, gün içerisinde açlık krizlerine ya da tatlı isteğine sebep olabilir. Bu nedenle güne sağlıklı, doyurucu bir kahvaltıyla başlayıp gününüzü enerjik geçirin.

-Glisemik indeksi düşük besinler tercih etmek. Glisemik indeksi yüksek olan basit karbonhidratlar kan şekerini hızla yükseltir, aniden düşürür ve daha çabuk acıkmaya sebep olur. Glisemik indeksi düşük olan kompleks karbonhidratlar ise kan şekerini daha geç ve yavaş yükseltir. Böylece kan şekerinde ani dalgalanmalar yaşanmaz ve tatlı krizleri de önlenmiş olur.

-Çikolata, vazgeçilmezlerinizden ise haftada 1-2 gün ara öğününüzde bitter çikolata tercih etmek.

-Meyvelerinizin üzerine, bitki çaylarınıza ya da içme suyunuza tarçın eklemek.Tarçın, kan şekerini dengelemeye ve tatlı isteğinizi bastırmaya yardımcıdır.

-Tatlı isteğiniz geldiğinde su içmek. Açlık krizi ya da tatlı krizi gibi durumlarda bir bardak su içip 10-15 dk bekleyin ve psikolojik olarak kendinizi rahatlatın. Belki de gelen tatlı krizi değil susama isteğidir.

-Diyet yapıyorsanız diyetisyeninizden yardım istemek. Eğer diyet sürecindeyseniz tatlı kriziniz geldiğinde mutlaka diyetisyeninizle iletişime geçin ve ondan yardım isteyin. Diyetisyeniniz sizin yaşam tarzınızı, beslenme alışkanlıklarınızı ve psikolojik durumunuzu göz önünde bulundurarak önerilerde bulunacak ve size yardımcı olacaktır.

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın..

İnstagram:@dytnurkaracan

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz