Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

Belediyenin konutları gerçekten ucuz mu?

Büyükşehir Belediyesi’nin 14 bin konut projesini vatandaşa kendi şirketi olan Gazi Konut üzerinden satacağı günler öncesinden kesinleşmişti. Projenin satış ofisi ile, gazetemizin ofisleri komşu olunca, dün başvuru yapan bir yoğunluk ile karşılaştık. Uzaktan biraz seyrettim…  İlk gün gelenler, daha çok fiyatları merak edip, bilgi almaya gelenler… Sonraki günlerde talep ne yönde olur bilemem…

Bende biraz oturup, kendimce hesap yaptım… Belediye, Kuzeyşehir veya Güneyşehir’de 100 metrekarenin altındaki 2+1 daireyi 300 bin, 120 metrekare civarındaki daireyi de 450 bin lira fiyat ortalamasıyla vatandaşa satacak.

Belediye ne kadar hesap yaptı bilmiyorum ama bu fiyatlarla dar gelirlinin konut sahibi olması imkansız… Şahsen ben, arsa maliyetleri çıktığında, daha düşük bir rakam bekliyordum ama yanıldım.

Basit bir hesaplama yaptım…

350 bin liranın yüzde 10 peşinatı 35 bin lira yapar, kalan 300 bin lira için bir birikimi yok ise, 315 bin liralık krediyi, bankadan çekebilirse eğer, 120 aylık vadeye yaydığında aylık ödemesi 5 bin 300 lira seviyelerinde çıkmakta… 10 yılda ödenecek parayı faizleriyle birlikte hesapladığımızda, vatandaşın cebinden çıkacak para 640 bin lirayı buluyor.

Asgari ücretin 2 bin 825 lira olduğu bir ortamda, 5 bin 300 liradan başlayan taksitlerle konut satmak, ya bir strateji hatası olduğunu ya da asıl hedef kitlenin asgari ücretli olmadığını gösteriyor. Umarım böyle değildir!..

Bu gelir seviyesindeki vatandaşa kredi çıkar mı bilmem… Çıksa bile, 300 bin lira ana paraya 300 bin lira da faiz yükü bindirilmesi, vicdanen de kabul edilebilir bir durum değil… Bunun yerine, kooperatif mantığında olduğu gibi, farklı bir ödeme yöntemi bulunabilir.

Vatandaşın en önemli problemi, en temel ihtiyaç olan konut edinebilme iken, her yerde bu sorun öncelikli bir hal alırken, bu konuda daha cazip modeller üretilebilirdi diye düşünüyorum.

Belediyenin, bu rakamlarla, konut üreticisi olan özel sektörle de bir rekabet içerisine girdiğini de görebiliyoruz. Hatta bu parayı verecek daha merkezi bir bölgeden, ikinci el konut da alabilir.

Bence, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kafasındaki model de tam olarak böyle değildi… Eminim, bu rakamlar onun da içine sinmemiştir. Dolayısıyla, henüz vakit var iken, rakamlar, hesaplamalar yeniden gözden geçirilmeli.

Geçim sıkıntısı çeken dar gelirli ailenin ya da asgari ücretle çalışan bir vatandaşın, bu konutu edinebilmesi hayal!..

Bu hesaplamaları yeniden yapmakta ve dar ve orta gelirli için, gerekirse 180 aylık, banka kredisine bulaştırmadan, finanse edecek bir yöntem bulunmasında bir zaruret görüyorum.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz