Mustafa DOĞAN

Mustafa DOĞAN

Basın her zaman hürdür!

Geçen hafta İl Sağlık Müdürü, Gaziantep’te FETÖ operasyonları kapsamında açığa alınanlar hakkında ve kentin sağlık durumu ile ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Sağlık Müdürü açıklamalarında “Gaziantep’te sağlık konusunda herhangi bir sorun olmadığını ve eskisinden daha güçlü bir şekilde çalışmalarında devam ettiklerini” söyledi.

Doktor ve sağlık personeli açığı olduğu gibi çıkan haberlere de “Şuan için Gaziantep’te doktor ya da hemşire açığı yok” yanıtını verdi. Sağlık Bakanlığı’nın da en çok önemsediği şehirlerden biri olduklarını da sözlerine ekledi.

Buraya kadar her şey normal, her ne kadar da sorular cevapsız kalsa da…

Basın açıklamasına katılan sendika başkanı bir anda nedensiz yere bir taraf alma ve sanki kin kusma içeresinde gibi basına saldırdı. Konu ile alakası olmayan bir örneği basın üzerinden veren sendika başkanı konuşurken bir suçluluk psikolojisi içinde olsa gerek ki böyle bir saldırıda bulundu.

“Basın içeresinde tetikçilik yapan arkadaşlar var” dediği anda ortam buz kesti. Sağlık Müdürü hemen araya girip konuyu değiştirse de sendika başkanın o sözleri soğuk bir duş etkisi yarattı. Neye dayanarak hangi konu hakkında söyledi bu sözleri bilinmiyor ama sanırım birileri ya canını yaktı ya da operasyonlar canını sıktı…

 

Basın açıklamasında bir hafta geçtikten sonra da dernek başkanı FETÖ operasyonları kapsamında açığa alındı…

 

Ayrıca bu kişi demokrasi nöbetlerine de katılmış.. Bir aklanma çabası mı yoksa gerçekten demokrasi için mi oradaydı. Bunun hakkında fazla bir şey söylemeye gerek yok, savcılık gerekeni yapacaktır. Adalet karşısında suçsuz olsa da basın nezdinde sarf ettiği sözler yüzünden suçludur. Belki de kendisini aklamak için bir özür açıklaması yapabilir.

 

Belli mi olur?

 

Hiçbir şey bir kişiye ya da sektöre saldırma hakkı vermez. Gazetecilerin gözlerine bakarak “tetikçilikle” suçlayamazsın. Eğer öyle düşündüğün kişiler varsa gerçekten, gidip yüzüne söyleyeceksin. Unutmaman gereken bir şey var ki; gerçek gazeteciler kalemini satmaz ve kimsenin tetikçiliğini yapmaz. Basın her sınavdan nasıl başarı ile çıktıysa 15 Temmuz darbe kalkışması ve sonrasında yaşanan olaylardan da başarıyla çıkmıştır. Her önüne gelen basına saldıramaz, hedef gösteremez.

 Son olarak sana Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü hatırlatayım;

 

“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir”

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz