İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

BAŞARININ ANAHTARI

Başarının anahtarı çok çalışmakta mı? Yoksa çalışman gereken yerleri çalışmakta mı? Tartışılır. Çünkü kimisi başarıyı yakalayabilmek için aylarını hatta yıllarını verirken kimisi küçük ama can alıcı bir hamleyle başarıyı elde edebilir.

Burda işin içinde biraz da nasip girer. Çünkü bir insan ömrü boyunca bir hedef uğruna yaşar, onun için çalışır. Ama yetişebildiği takdir edersiniz ki ancak nasibidir. Çok çalışmak başarıyı kaçınılmaz kılar. Ama bu başarı nasipte varsa(!). 

İnsanoğlu öğrenmeye açık bir varlıktır. Gezer öğrenir, görür öğrenir, duyar öğrenir, okur öğrenir. Yeter ki içinde öğrenmeye dair bir istek olsun. Öğrenmeye istek oldukça kişi nerede olursa olsun, hangi konumda olursa olsun bilgi onun önünde eğilir. İnsan bilmediklerinin kölesidir ama bilmediklerini öğrenirse, öğrendiklerinin efendisi olur. Bilgi başarıyı da tetikler. Bilen insan her zaman bir adım öndedir. Bu konu hakkında Kur'an-ı Kerim'e bakacak olursak:

''Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, ancak temiz akıl sahipleri düşünüp öğüt alır.''(Zümer/9)
buyuruluyor.

Bilginin yanında başarının anahtarı olarak nitelendirilen bazı kavramları paylaşacak olursak:
-Yumuşak konuşmak
-Makul yemek
-Yeterince uyumak
-Korkusuz hareket etmek
-Sabırla çalışmak
-Farklı düşünmek
-Hoşgörülü davranmak
-Dürüst kazanmak
-Düzenli biriktirmek
-Akıllı harcamak

Bu maddeler uygulandığında siz başarıyı değil başarı sizi kovalayacaktır. Çünkü düzenli ve disiplinli bir hayat başarıda etkin rol oynar.
Son olarak iyi bir çevre de başarıyı etkiler diye eklemek istiyorum. Çünkü çevre kişinin düşüncesini, bakış açısını değiştirebilir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz