Ömer Özgür

Ömer Özgür

BAŞARI ve ÖRNEKLERİ

Başarının önünde dikenler vardır, zirveye ulaşmak isteyenler zorluklara katlanarak hedefe ulaşır.

 

Zirveye ulaşan, işinin en iyilerinden olan insanlara kulak verdiğimde, farklı farklı bilgiler vermektedir. Hepsinin ortak noktası ise çok çalışmaktır. Çok çalışmak, başarılı olmada etkili midir? Sadece çok çalışarak hedefe varmak mümkün müdür? Sözü uzatmadan hemen söyleyeyim, hayır.

 

Etrafımda o kadar insan var ki hepsi çok çalışıyor, didiniyor, mücadele ediyor ama hedeflerine ulaşamıyor. Ya önüne engeller çıkıyor ya çıkarıyorlar ya da izlediği yol yanlış. Planlı çalışan, attığı her adımı plan ve programa göre atan insanlar hedeflerine daha kolay ulaşmaktadır. Bu şekilde işinde önemli yerlere gelen o kadar çok insan var ki saymakla bitmez. Biz, şehrimizden bir örnek verelim. İş dünyasının üstadı Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, geçtiğimiz günlerde Nizip Ticaret Odasının “Başarı Hikayesi ve Tecrübe Aktarımı” söyleşisinde, başarıya dair ip uçları verdi. Şimdi yazının bu bölümünde Konukoğlu’nu dinleyelim;
 

 

"Başarının yolu çok çalışmaktan geçer. İş yaşamında çok çalışacaksınız ve merdivenleri yavaş yavaş çıkacaksınız. Ben babamın fabrikasında çalışmaya başladığımda 6 ay yerleri süpürdüm. Her şeyden önemlisi hazmetmektir, iş hayatında bu böyledir. Birden gelip her şeyin üstüne oturursanız, başarılı olamazsınız"

 

 

Merdivenleri yavaş çıkmaktan bahsediyor Konukoğlu, bu nokta çok önemlidir. Üniversiteden mezun olan ya da üniversite sıralarında olan öğrenci kardeşlerimin bu sözü sertaç etmesini öneririm. Üniversiteyi bitirip hemen üst düzey yönetici olmayı hayal edenler, iş hayatına atıldığında çok zorlanıyor. Tek sebebi de iş hayatına direkt yukarıdan başlama isteğidir. Hazmetmek, evet başarı merdivenlerini çok çalışıp sindire sindire ama bir plana göre yürümek gerekiyor.

 

 

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık da bir söyleşisinde bazı gençleri “voleci” yani hazırcı olarak gördüğünü, bunun yanlış olduğunu söylüyor. “Emek vermediğiniz hiçbir konudan kazançlı çıkmanız mümkün değil” diyor Bartık. Doğru da söylüyor.

 

 

Mark Kay “Başarının sırlarından biri, geçici başarısızlıkların bizi yenmesine izin vermemektir” diyerek özetliyor hayata bakışını. Yaptığınız (mız) işte başarısız olabiliriz, peki hemen pes mi edeceğiz, tabii ki hayır. Burada da örneğimiz Thomas Edison olsun ve mücadeleden geri durmayalım. Neden Edison’un örnek verdiğimi merak edenleri, ampulün buluşuna dair hikayesini okumayı tavsiye ederim.

 

 

Son söz, başarılı insanları takip edin ama taklit etmeyin. Yeni ve özgün fikirlerinizi çevrenizle paylaşın, istişareye açık olun. Sonunda başaracaksınız.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz