Vedat DİRİ

Vedat DİRİ

Bana göre..

Gel da yanma geçen haftaki Kayseri maçına.

3 puan avuçlarımızın arasından kayıp gitmiş, buna sebep olanda bariz bir şekilde teknik heyetin yanlış oyuncu değişiklik tercihleri olmuştu.

Bu takımın iyi bir kadrosu olduğu konusunda defalarca yazmıştım gel gelelim teknik olarak bir türlü istikrarı yakalayamadığının da altını kalın çizgilerle çizmiştim.

Bunlar benim görüşümdür kimseyi bağlamaz ama görünen köy de kılavuz istemez hani.

Bu hafta herkes Osmanlı’dan farklı galibiyet beklerken ben aksine Osmanlı’yı yeneceğimizi bastıra bastıra söyledim. Gülenler oldu bana iddiaya girmek isteyenler oldu hay hay dedim.

Hatta maçın oynanacağı gün olan 29 Ekim cumhuriyet bayramına atıfta bulunarak;

“CUMHURİYET İLAN EDİLİR OSMANLI YENİLİR “ diye de latife yaptım.

Maçın sonucu beni haklı çıkardı çünkü bu takımın iyi bir kadrosu var. Mesela 2 iyi kalecisi var, mesela vasatın üstünde bir sol beki, iyi bir sağ beki var. Mesela bu takımın kendini bulmuş bir Muhammed İldiz’i , çalışkan bir Abdulkadir’i, hızlı ve akıllı bir Angan’ı fuleli bir Kangwa’sı var. Mesela her büyük takımın kadrosunda görmek isteyeceği bir Ghillas’ı , sabır edilirse ve kadroda 11’e yazılırsa her hafta üstüne koyacak Kolar’ı, Rajtoral’ı var. Aslan gibi bir kaptanı Elyasa’sı var. Var oğlu var yani.

Peki ne yok bu takımda?

Bence bu takımda bir üst akıl yok.

Elyasa elinden geleni yapıyor sahada ,biliyorum ki saha dışında da tam bir kaptan gibi yaşıyor ama soyunma odasında da bir Motivatör, bir diktatör de lazım spor kulüplerinde.

İşte üst akıl dediğim şey bu.

Maçı % de dilimine bölersek;

Maçı okumak ve analiz etmek galibiyetin %35 i, Geriye kalanın %30 ‘u sporcu performansı ,%15’i hoca ,%10 u şans ve %10 u’da hakem yorumdur.

Ve bu yorumda benim yorumumdur siz katılırsınız veya katılmazsınız sorun yok.

Peki maçı okumak nedir ?

Şudur mesela, kayseri maçının 20 ci dakikasında aldığı her topu ezen larson’u tribünde ailesi izlemesine rağmen o dakika oyundan alabilmektir. Mağlup durumda takımı ateşlemek için kenarda melül melül durmak yerine ceketini kulübeye fırlatmak ,su şişesini tekmelemek ,tüm kulübeyi ısınmaya gönderebilmek v.b dir.

Mağlup durumda forvet çıkarıp yerine orta saha almak değildir mesela. Bir sağ bekin varken 2 ci sağ beki oyuna sokmakta değildir.

Dün hemen herkes “of be ilhan nasıl oynadı diyor” ben bir maçlık performansla oyuncu değerlendirmem. İlhan bu takımın “C” planıdır ancak. Ama İsmail hoca risk almayı seviyor. Belli ki ilhan’ı da seviyor. Bence dün maçın kahramanı ilhan falan değildi. Bir daha izledim ve bu kanaate vardım.

Dün maçın yıldızı Elyasa, Barış, Kangwa, Angan ve Abdulkadir beşlisiydi.

İlhan Parlak sadece onların iyi oyunlarına eşlik etti.

Neticede 4 haftadır galip gelemeyen Avrupa yorgunu Osmanlı’yı yendik. Galibiyet tabi ki güzel ancak bu haftaya bakıp İlhan’ı haftaya ilk 11’e yazarsa hoca işte o zaman harbiden şüphe ederim hocalığından.

Bu arada İlhan’ı ne tanırım ne bilirim ne de yolda görmüşlüğüm var. Eminim ki benden çok daha iyi, çok daha muteber bir insandır. Benim demem onun futbolculuğuna ve Gaziantepspor’a katkıları adına.

Bu takıma azıcık istikrar, azıcık motivasyon sağlarsak 45-50 puan bandında Lig’i bitiririz.

Yok o üst akıl devreye girmezse kayseri maçı gibi daha çok maç veririz.

Herkese iyi haftalar.

 

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz