Gülşah SERT

Gülşah SERT

BAHÇELİ Saray

CHP, MHP ve HDP tarafından seçim kampanyası boyunca ‘Kaçak saray’ olarak adlandırılan, ihtişamı ve şaşaası yüzünden boy hedefi haline gelen Cumhurbaşkanlığı Sarayı 2015 seçimlerinin sembolüydü.

 
Asgari ücretin yerlerde süründüğü, fakir sayısının arttığı, emekli ve çalışandan her şeyin esirgendiği bir dönemde yapılan saray, AK Parti’nin oy kaybetmesinde önemli rol oynadı. Çünkü CHP, MHP ve HDP’ye oy veren yüzde 60’ın gözünde bu saray 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde gündeme gelen tüm yolsuzluk ve AK Partili Burhan Kuzu’nun deyimiyle İSRAF’ın sembolüydü. Aynı zamanda illegalliğin ve keyfiyetin de sembolüydü.


Seçim sonrası MHP (Aslında MHP değil Bahçeli) geliştirdiği tüm icraat ve tavırlarıyla, seçim meydanlarında “Yer ile yeksan edeceğiz” nutuklarıyla eleştirdiği sarayı aklamayı başardı.
“İktidardan göndereceğiz” dediği Ak Parti’ye, büyük bir moral kaybı yaşadıkları dönemde en büyük desteği verdi.


Üç muhalefet partisi, yüzde 60 oya rağmen Bahçeli’nin tavrı yüzünden önce Meclis Başkanlığı koltuğunu AK Parti’ye hediye ettiler. Büyük bir moral bozukluğu yaşayan AK Parti’yi yeniden motive ettiler. Ardından RTÜK seçimlerinde AKP-MHP koalisyonunun aslında çoktan kurulduğunu gördük.


Daha sonra meclisin olağanüstü toplantıya çağrılması karşısında Bahçeli’nin oynadığı komedi dizisinin en heyecanlı bölümünü izledik. Bahçeli, meclisin toplanmasına  “Anlaşılır ve izah edilebilir hiçbir yanı bulunmadığı ve faydası olmayacağı” gerekçesiyle sıcak bakmadı. İki aydır bedavadan, hiç çalışmadan maaş alan yeni vekillerin meclise gitmesini ve şöyle bir ortamda işlerini yapmalarını, yani memleketi yönetmelerini istemedi.


Ve en büyük trajedi. Terörün hortladığı, ortalığın karıştığı, şehit cenazelerinin gelmeye başladığı şu günlerde Sayın Bahçeli CHP’nin ‘Terör için Meclis Araştırma Komisyonu kurulsun’ önerisini reddetti. Gerekçe “Terörle mecliste değil sahada mücadele edilir”... Yok ya... Terörle her yerde ve özellikle de mecliste, milletin vekilleriyle mücadele edilir. Silahlı Kuvvetler, İstihbarat ve Emniyet Güçleri terör yuvalarının, teröristlerin tepesine çökerken, meclis de kendi görevini yapar. Terörü yeniden hortlatan sebepleri araştırır. Bu zaafiyetleri ve zaafiyet gösteren birimleri bulup düzeltir ya da bertaraf eder.


MHP (daha doğrusu Bahçeli) terör araştırma komisyonun reddederek hem partisine hem de bu ülkenin terörle mücadelesine büyük darbe vurmuş ve terörle mücadele konusunda hiç de samimi olmadığını ortaya koymuştur.

 
MHP’nin en akil adamı Sayın Oktay Vural komisyonu istemediklerini basına anlatırken sürekli kekeledi ve önündeki metinden konuştu. Vural, meclisin en akıllı, kıvrak zekâlı, akıcı konuşan ve takdir ettiğim vekillerindendir. Bu konuyu açıklarken sürekli tekledi çünkü Sayın Bahçeli’nin dikte ettiği ve “Terör komisyonunu istemiyoruz” dediği metne inanmıyor, o metnin arkasında duramıyordu. Vücut dili bile “Ben bu metne inanmıyorum” diyordu.


Hatta bu yüzden, yarın parti tabanı ve CHP kendisine “Siz teröre karşısınız ama terörle mücadeleyi araştıracak, hata yapanları deşifre edecek, işini yapmayanları saf dışı bırakacak komisyona HAYIR dediniz” dediğinde boynunu bükeceğini bildiği için komisyon oylamasında son ana kadar gurubunu tuttu. Çekimser bıraktı. Baktı ki komisyon çıkacak, gönülsüz de olsa gurubuna HAYIR oyu verdirdi. Bir kez daha AK PARTİ-MHP koalisyonu kurulduğunu ispatladı. Teröre HAYIR komisyonuna ‘HAYIR’ diyen MHP, bu hareketinin ardından bazı AK Parti vekilleri tarafından hararetle alkışlandı ve tebrik edildi...


Son olarak da Sayın Bahçeli “Başlarına yıkacağız” dediği, Deniz Baykal gitti diye eleştirdiği saraya, Meclisin MHP’li Başkanlık divanı üyelerini TAM KADRO gönderdi... ‘YIKACAĞIZ’ dediği KAÇAK dediği saraya elleriyle İSKÂN verdi.

 

“Yıkacağız” diyordu... Baktı saray güzel ama bahçede eksikler var... “E, bahçe de benden olsun” dedi... Artık sarayımızın adı ‘BAHÇELİ SARAY’ dır... Hayırlı olsun...

 

Bu arada MHP’ye oy veren dostlar... MHP’nin seçimden bu yana gösterdiği tavrı onaylamadığınıza inanıyorum. Bu icraatların tamamının sadece Sayın Bahçeli’nin iradesi olduğunu biliyoruz. Bu yüzden başınızı eğmeyin ve çıkın açık açık “MHP’li olarak Bahçeli’nin icraatlarını onaylamıyoruz”, “Biz size bu oyları bunun için mi verdik” deyin. Zaten onaylamadığınızı anket sonuçları da gösteriyor... Ben kendimi bildim bileli MHP var. Benden ve sizden sonra da olacak. Yeter ki sizler Bahçeli’ci değil, MHP’li olun...


HDP’ye oy veren birçok kişi bugün verdiği oydan pişman. Aynı şekilde MHP’ye oy veren birçok kişi de MHP’ye verdiği oydan pişman. Görünen o ki CHP seçmeni de yakında pişman olacak. Seçimin kazananı yine AK Parti’dir. Süreci de muhalefet liderlerini de çok güzel yönettiler çünkü. Meclisin çoğunluğunu oluşturan muhalefet, bırakın ülkeyi yönetmeyi, meclisi çalıştırmayı bile beceremedi. Hala tatildeler. Ne diyelim, İYİ TATİLLER size...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz