Dila Dai

Dila Dai

Azimli fare

YKS için bir dönemi bitirip, diğerine geçiyoruz. Haliyle gençlerimiz zaman geçtikçe endişeye kapılabiliyorlar. Sıkça duyduğum bir soru bugünkü yazımı belirledi.

"Hocam sınava yaklaşık 5 aylık bir zaman kaldı ve ben doğru düzgün çalışmaya yeni başladım. Sizce kazanabilir miyim? "

Sevgili gençler,

Yürekten verilmiş hiçbir çaba boşuna giden bir emek olmayacaktır. Eğer ki üniversite okumak istiyorsan ve gerçekten istediğin bir bölüm ya da istediğin bir üniversite var ise bu yıl için zaten düzenli ve programlı bir şekilde çalışmalarına devam etmelisin. Ve yine hayallerinde istekli ve kararlı isen bu yaptığın çalışmalar mezuna kaldığın zaman büyük birer yatırım olacaktır. Bir öğretmen olarak kesinlikle mezuna kalma fikrini öğrencilerim için şimdiden normalleştirmemek gerektiğini de belirtmek isterim.

Bu öğrenciyi demoralize edecek ve çalışma verimini düşürecektir. Böyle bir fikri kabul etmek demek "nasıl olsa daha vaktim var ben bu işi hallederim" düşüncesiyle öğrenciyi rahata itecek, istenilen verimle çalışmasını engelleyecektir.

Ayrıca her yıl sınava son aylar kala bu işe asılan ve maksimum verim ile programını düzenli uygulayan ve ders takiplerinde eksiksiz ilerleme kaydeden öğrencilerin istedikleri yerlere yerleştiklerini de görmekteyiz.

Özellikle bu konularla ilgili destek aldığınız eğitim koçlarından eski öğrencilerinin son aylarda nasıl çalıştıklarına dair ve netlerindeki artış örneklerini dinleyebilir, kendinize bir motivasyon bulabilirsiniz. Çokça duyduğumuz bir cümlenin doğruluk payının olduğunu unutmamak gerekir. "Sınav son aylarda kazanılır..."

Bir yerden doğru bir program ve düzenli çalışma ile başlamak sizi öne atacaktır. En önemli nokta şu ki çalışmalarınızda bundan sonra istikrarla ilerlemeniz. Azimli fare o duvarı deler :)

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz