Gülşah SERT

Gülşah SERT

Atı alan Üsküdar'ı geçemediği gibi Bor'un pazarı da yerinde duruyor!

Cevap belli, halk kazandı.

Ata’mın politikacıların da her fırsatta kullanmaktan geri kalmadığı bir sözü var:

“Mevzubahis olan vatansa gerisi teferruattır”.

Halk, vatandan gayrısının teferruat olduğunu yüzde 85 katılımla gösterdi…

“Bu ülke için sözüm var… Gelirim sandığa söylerim” dedi ve söyledi.

Bu sonuçların söylediği çok şey var.

Öncelikle eğer siyasiler, iktidarı ile muhalefeti ile ayağını denk almazsa halkın şamarının nereden ve ne zaman çakacağı belli olmaz.

Sandığın onayladığı ve yalanladığı tezler var. Mesela “PKK hayır diyor” dediler. Kandil’de sandık olmadığına göre bunu derken Güneydoğu oylarını kastediyorlardı. Peki, ne oldu Güneydoğu’da? ‘Evet’ çıktı. Peki, bu durumda PKK, MHP ve AKP ile birlikte EVET mi dedi? Tabi ki değil. Çünkü PKK dediğin sade ve sadece bir avuç çakaldan ibarettir… Bu ülkenin Güneydoğusu değildir, Kürtleri de temsil etmemektedir.

Sonuç olarak “PKK hayır diyor” yalanı çürümüştür.

Ayrıca ülkenin yarısı “Ahiretini tehlikeye atmak!” pahasına doğru bildiğini söylemiştir.

Sandığın çürütmediği bir tez var ki o da “Ne kadar ekmek o kadar köfte”. CHP tembelliğinin ve hesapsızlığının karşılığını gördü. İç Anadolu ve Karadeniz’deki ezici evet oyları büyükşehirlere rağmen muhalefetin hesabını bozdu. Çünkü o bölgeleri CHP ihmal etti hatta hiç çalışmadı desek de yeridir.

Oysa oralara yoğunlaşsalar hayır oylarını 1-2 puan artırmak işten bile değildi. Görünen o ki CHP bu iki bölgeden vazgeçmiş, büyükşehirler ve sahillerden gelen oylarla yetinmeyi yeterli bulmuş. Hani nasıl diyorlardı “Öğrenilmiş çaresizlik”... “Oralardan bize zaten oy çıkmaz” mantığı.

Ama halk, bu oy oranları ile öğrenilmiş ve dayatılmış hiçbir çaresizliğe mahkûm olmadığını gösterdi. Kazananın sevinemediği, kaybedenin umutsuzluğa mahkûm olmadığı bir sonuç koydu siyasilerin önüne.

Mevzu çok uzun, biz kısa tutalım. Atı alan Üsküdar’ı geçmediği gibi Bor’un pazarı da yerinde duruyor.

Bu referandum, YSK’nın kararı kadar, bu kararın ardından sosyal medyada paylaşım patlaması yapan “Elimde bol miktarda nakit var ama üzerinde Merkez Bankası mührü yok. Sorun olmaz değil mi?” ironisi ile hatırlanacak ve bu halk var oldukça, ülkemizin dağlarında da ovalarında da sahillerinde de çiçekler açmaya devam edecektir.

Çünkü 1923’te yakılan meşale hala yolumuzu aydınlatıyor ve biz hala ATA’MIZIN İZİNDEYİZ...

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz