Semra ŞAHİN

Semra ŞAHİN

Aşk’la kalın..

Sarı saçlarına deli gönlümü,
Bağlamışım çözülmüyor Mihriban

Diye başlar o güzelim türkü… Yazarı Abdurrahim Karakoç, 60’lı yıllarda yaşadığı o ölümsüz aşkına seslenir bu dizelerle.. Gerçi ne adı Mihriban’dır ne de saçları sarı. Lakin sevdiği kadını bu cümlelerde saklar ve yıllarca yaşatır. Yaşanmış gerçek bir aşkın öyküsüdür bu içimize işleyen cümleler.

Unutmak kolay mı deme
Unutursun Mihribanım
Oğlun kızın olsun hele
Unutursun Mihrabınım

Düzen böyle bu gemide
Eskiler yiter yenide
Beni değil sen seni de
Unutursun Mihribanım

Diye devam eder sözlerine… Soranlara Mihriban’dan başkasına aşık olmadığını açık yüreklilikle söyler. Bu şiirin bu kadar sevilmesini ve beğenilmesini, “Herkesin içinde bir Mihriban var” diye açıklar … ‘Okuyanlar bir Mihriban buluyor kendince bu sözlerde’ diye de ekler soranlara.

Ne güzel yaşanırmış aşklar eskiden.

Seven sevdiğine kıyamazmış, zarar veremezmiş. Bir mektup yazarlarmış ve o mektuptaki adama/kadına hiç görmeden aşık olurlarmış… Yıllarca aşklarını içinde yaşarlar ve sevdiğinin saçının teline zarar gelse kahrolurlarmış.

Gelgelelim günümüz sevdalarına… Ne yazık ki durum çok vahim. Neden mi? Kadın cinayetlerinin artmasında, silah kullanımının kolaylaşmasının yanı sıra sevginin ne olduğunu bilmeyen adamların varlıkları da etkili değil mi sizce?..

Kendisine karşılık vermeyen kadını kendi malıymış gibi görüp toplu taşımada kaçırmaya kalkanları, sevgisine karşılık vermedi diye sokak ortasında kurşun yağmuruna tutulan kadınların cinayete kurban gittiği haberlerini hergün izlemiyor muyuz?

Aşk ne zaman yıllardır dizelerde yaşayan haliyle unutuldu da, sokak ortasında cana kıyılan bu hale dönüştü.
Gerçi TV dizilerinde zorla evlendirilen, zorla bir yerde tutulan kadın karakterlerin de etkisini bir köşeye yazmak lazım.. Ve biz bu dizileri izleyip ‘ayyy ne güzel bir aşk, adam ne kadar aşk dolu bakıyor’ diyoruz..

Ne yazık ki sevgiyi, aşkı bu kadar basitleştirirsek, zorbalık da olur, her şey de beklenir bu düşünceli insanlardan.
Neyse biz yine de ‘Unutmak kolay mı deme, unutursun Mihribanım’ diyelim.

O güzel dizelerden içimizdeki, yüreğimizdeki Mihribana seslenelim
Hadi AŞK’la kalın…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz