Güven SERT

Güven SERT

AŞK İÇİN DEĞİL PARA İÇİN!

Doktor Ersin öldürüldüğünden beridir bir kurt gibi içimi kemirip duran bir bit yeniği vardı.

 

17 yaşındaki bir genç dedesinin ölümüne üzülüp böyle bir cinayet işleyebilir mi? Dedesini bu kadar seviyor olabilir mi? Dedesine duyduğu aşk yüzünden kendisini kaybetmiş olabilir mi? Yoksa birisi ve bir şey mi azmettirdi?

 

İçerisinde bulunduğumuz ekonomik ve sosyal sorunlarla örülü toplum yapısı içerisinde böyle bir sevgi olamayacağına inanıyordum. İşim gereği bu güne kadar pek çok töre-namus cinayeti ve Dr. Ersin cinayetine benzer olay inceledim.

 

Ne yazık ki töre ya da namus cinayeti denilen pek çok olayın bir yerinde mutlaka maddi bir takım sebeplerin olduğunu gördüm. Töre cinayetlerinde aile istemediği adama giden kızını öldürür. Görünen budur. Ya da adam karısı, kızı başka biriyle birlikte olduğu için...

 

Ama işin ucunda öldürenin, azmettirenin çıkarları mutlaka vardır. Ya kızın babası kızını kendince daha uygun (maddi açıdan) birine düşünmektedir. Ya da karısını öldüren adam işsizdir ve kendisini bırakan karısının kazandığı para ile geçinmektedir.

 

Ya da yeni öğrendiğimiz üzere Dr. Ersin’in katil zanlısı gençte olduğu gibi dedesinin maaşına bel bağlamıştır!

 

Bugün açıklandı. O genç dedesinin 3 ayda bir aldığı 500 TL ile geçiniyormuş. Cinayeti işlediği gün bankaya ölmüş dedesinin maaşını çekmek için gitmiş. Dedesi öldüğü için parayı çekememiş. Böyle olunca da... Malumunuz.

 

Evet hep söylerler. Hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Bu olay da ne yazık ki günlerdir basının yazdığı şekilde hasta dedesi ölen bir gencin doktordan intikamı değil. Ne yazık ki dedim. Çünkü sebep sadece böyle olsaydı belki bir kısmımız sevgiden kaynaklanan bir cinnet diyerek toplumun bu cinayetteki payını hafifletebilirdi. Kendi vicdanını aklayabilirdi.

 

Oysa sebep tamamen ‘para’ gibi görünüyor. Bir filmde izlemiştim. Adam “Sebep her zaman paradır” diyordu.

 

Elbette ki gerçekler mahkemede bütün detayı ile ortaya çıkacak. Ama koskoca bir belediye başkanı bile bu teoriye ikna olmuş görünüyor.

 

Ne yazık ki, Allah kahretsin ki Dr. Ersin, bir gencin dedesine duyduğu aşk ve sevgi yüzünden değil, bir gencin dedesinin maaşına duyduğu aşk ve sevgi yüzünden katledildi.

 

Bu durum üzüntümüzü sayısız kez katlıyor.

 

Dilerim bunu yapan insafsızın alacağı cezayı da katlar...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz