Psk. Sevgi Altan

Psk. Sevgi Altan

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Yaşamı boyunca olumsuz durumları hayatında bulunduran ve davranış olarak da faaliyette bulunan kendinin ve başkasının güvenliğini, düşüncelerini çok fazla önemsemeyen 18 yaşından önce tanısı konulamayan bir kişilik bozukluğudur.  18 yaşından önce de belirtileri hakim olabilmektedir.

Davranım bozukluğu olarak değerlendirilen; hırsızlık yapma, evden kaçma, yalan söyleme, arkadaş ilişkilerinde sıkıntı yaşama, kavgaya isteğin fazla olması, yangın çıkarma, hayvanlara zarar verme ve normal bir şeymiş gibi davranma erişkinlik dönemine girildikten sonra sorumluluklardan kaçma, suç işleme, tekrar tekrar yanlış davranışlara girişme gibi davranışlar hakim olur. İlişkilerini normal şekilde sürdürmede zorlanır.

Toplumun koymuş olduğu kurallara, sisteme karşı tepki halindedir. Sıkıntıyı taşıyamadığından kendi düşüncelerine göre hareket etmektedir ve bu davranışın, düşüncenin de yapılması gereken normal olduğu kanısındadır.

Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişi vicdan bakımından yoksundur

Vicdan olarak yoksun olduklarından karşı tarafın düşündüğüne değil kendi düşündüğüne önem verir. Toplumda sorunlara sebep olan kişiliklerdendir. Zaman zaman başkalarına zarar vermekten hoşlandığı gibi kendi acısını öfkesini dindirmek için de kendine de zarar verir mesela; vücuduna jilet atma, zarar verme, sıgara söndürme gibi davranışlar sergileyebilir.

Gücünün yettiğini düşündüğü, üstünde hakimiyet kurabildiği kişiler üzerinde de bunu tekrarlar. Yıkıcı davranışları fazladır.

Aile, arkadaş, sevdiği insanlara karşı kullanıcı bir tavır sergiler

Kişilerin duygularını kullanarak istekleri doğrultusuna çekmeye çalışabilir. Kendi çıkarı  için çok kibar, çekici davrandığı zaman da hakim olur fakat bu durum aldatıcıdır o sıra için geçerlidir. Acımaz pişmanlık duymaz genelde yaptığı davranıştan suçluluk duymak yerine başkalarını suçlar.

Özür dileyebilir fakat kısa süre için geçerli olmaktadır öfkesini dindiremeyip zarar verici davranışlara tekrardan girişir. Bu durum normaldir antisosyal kişilik bozukluğuna sahip kişi için çünkü ona göre kendi düşünceleri davranışları ön planda olmalıdır.

Antisosyal kişilik bozukluğu kendini; dürtüselliğin fazla olması, plan yapamama veya da kısa süreliğine planlar yapıp sorumluluklardan kaçma, hazzı erteleyememe, empati yoksunluğuna sahip olma, iletişim anlamında kendi isteğine göre hareket etmeyle gösterir.

Her sosyoekonomik düzeyde olabilir

Toplumda şu kadar kişide bu kişilik bozukluğu vardır diye kesin konuşamayız fakat yanlış ebeveyn tutumları, çevresel faktörler, patolojik durumlar ile de varlığı artmaktadır. Mesela aile tutumuna bakacak olursak her isteğini yapan bir anne babanın çocuğunda doyumsuzluk olabileceği gibi maddi manevi yoksun olarak yetişmiş bir çocukta da bu durum olabilir. Ailesel yatkınlıkta etkin rol oynamaktadır.

Kız çocuklarında bu kişilik bozukluğunun ortaya çıkmasında aile daha etkindir. Ailesiz büyüme, anne babanın boşanmış olması, ailede antisosyal kişilik bozukluğuna sahip biriyle büyümüş olma gibi etkenler rol oynar. Tabi bunlar dışında alkol, madde kullanımı da etkilidir durumu tetiklemektedir.

Direk olarak tedavi edilebilen bir kişilik bozukluğu değildir

Hayatında bir değişiklik istemeyebilir, direnç gösterebilir. Durumun zor olması elbette tedaviyi zorlaştırır fakat bir uzman yardımı alınarak ilerlenebilir. Bu duruma dair erken dönemlerde belirti varsa çevresini ve onunla beraber yaşayan kişilerin de bilinçlenmesi gerekmektedir.

Kişinin baş etme yöntemleri geliştirmesi için  kendine ve çevresine zarar verme davranışlarını kontrol etmeye yönelik olarak disiplinli bir yaşam tarzı önerilebilir. Antisosyal kişilik bozukluğuna eşlik eden başka durumlar varsa mesela alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı gibi bu tarz durumlarda da bu problemler düzeltilmeye gidilmelidir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz