Esin KORKUTAN

Esin KORKUTAN

Anne babaya not

Her anne-baba çocuğun başarılı olmasını ister, sınıf birincisi olmasa da çocuğunun ona verilen emeklerin karşılığında belli bir seviyede iyi notlar almasını bekler. Ancak çeşitli nedenlerle bu her zaman mümkün olmayabilir. Karnedeki düşük notlar anne babaların üzüntü, hayal kırıklığı, zaman zaman kızgınlık, hatta suçluluk duymalarına neden olabilir. Sanki o notlar sadece çocuklarımızın değil kendimize verilen notlardır. Bu durumda duygusal tepki vermemiz elbette çok doğaldır. Genel olarak bu durumda karne sonrasında cezalar verilir (planlanan bir tatile çıkılmaması, ya da söz verilen bir şeyin alınmaması gibi). Ancak en çok sorun ve sıkıntı yaratacak anne-baba tutumları, fiziksel ceza (dayak gibi) ya da psikolojik zarar verecek (aşağılama "Sen ne kadar aptal bir çocuksun" ya da kıyaslama "Bak kuzeninin karnesine, hepsi pekiyi" gibi) tepkiler verilmesidir. Anne-baba karneyi ilk ellerine aldıklarında kötü bir sürprizle karşılaşmış gibi hissederler, bu nedenle ilk tepki genelde çok kontrol edilemeyen duygusal (kızmak, bağırmak gibi) bir tepkidir. Sonra biraz daha sakinleşip durumu değerlendirmeye başlarlar. (Neden böyle oldu? Neyi eksik yaptılar, bu durumu nasıl düzeltebilirler) Başarısız bir karne karşısında ilk olarak kızgınlık hissetmek doğal gibi görünse de bu yaşanılan sorunun çözümüne yardımcı olmayacaktır. Ama tabi ki de hiç bir şey olmamış gibi davranmakta uygun değildir.

BENİM ÇOCUĞUM NE HİSSEDER?

Başarısız bir karne getirdim belli etsem de etmesem de bu durumdan çok rahatsızım, hem annem-babanım teyzem halam amcam ne diyecek dayak mı yiye cem başarısızım suçluyum, üzgünüm, hayal kırıklığım var, pişmanım acaba intiharımı etsem işe yaramazın tekiyim bu duyguları yaşıyorum.

Şimdi burada anne babanın göstereceği olumsuz tepkilerden çekiniyorsa yalan söyleme gibi geçici olarak yaşanılacak olumsuzluğu ertelemeye yarayacak davranışlara başvurabilir. Eğer karne başarısı ile ilgili çok fazla beklenti ve baskı hissediyorsa istenen karneyi getiremediğinde çok daha ciddi sorunlar yaşanabilir. (uyum ve davranış problemleri, evden kaçmak, kendine zarar verecek davranışlarda bulunmak; hatta intihar gibi).Aman ha aman diyeyim Allah esirgesin

KARNEYİ ÖDÜL VE CEZA YÖNTEMİ OLARAK ASLA KULLANMAYALIM

Karneyi aldıktan sonra verilen cezalar bir sonraki yıl için çok etkili olmayacaktır. O nedenle karnenin hem sizde hem de çocuğunuzda yarattığı duygular hakkında konuşmak, bu sorunların çözümü için alternatif çözümler üretmek daha çok işe yarayabilir. Çocuklarımızı asla ama asla bir kâğıt parçası için hem kendimizden hem de toplumdan soyutlamayalım sevgiyle kalalım.

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz