M. Ulaş İNBAŞI

M. Ulaş İNBAŞI

Altyapı ne zaman?

Sezon içinde okuduğum bir istatistik Gaziantep’in sporu için düşündürücü bir o kadar da acı verici idi. Bu istatistikle ilgili birkaç kelam etmek gerekiyor.

Süper Lig’de geçen sezon oynayan futbolcular içinde Gaziantep doğumlu olan oyuncu yoktu.
Bekir bizden gitmedi mi diyorsunuz galiba. Bekir her ne kadar Gaziantepspor ve Büyükşehir Belediyespor’dan yetişmiş olsa da Elazığ doğumlu.


Hani Gaziantep doğumlu olsa da tek başına bizi kurtarmaz diye düşünüyorum.
Yıllarca Gençlerbirliği ile Türkiye’de futbolcu fabrikası olarak görülen Gaziantep için bu istatistik acı verici.

 

Hatırlarım, daha sezon bitmeden İstanbul takımları Gaziantepspor’un kapısını aşındırmaya başlardı. Öyle ufak tefek paralara da değil, sağlam paralara oyuncu satılırdı. Satılan oyunculardan elde edilen gelir, kulübün bütçesinin çoğunluğunu oluştururdu.

 

Bu verilerden sonra son yıllara da bir göz atalım… Büyük takımlara sattığımız oyuncular; Tabata, Bekir, Cenk, Dany ve İsmail. Bekir ve Cenk’ten kulüp para kazanamadı. İçlerinde yetiştirdiğimiz oyuncu yok. İsmail’i genç yaşta İskenderun’dan getirdiğimizi saymazsak.

 

Mesele biraz burada kopuyor sanki. Kabaran borç yükününün nedenlerini biraz da burada aramak gerekiyor. Sattığınız oyuncudan gelecek parayı bir kenara bırakırsak, satılmasa dahi yetiştireceğiniz ve oynatacağınız oyuncu o bölge için harcanacak transfer bütçesinin kulüpte kalmasını sağlayacak.
Bunu yapmak çok mu zor?

 

Elbette zorlukları vardır, profesyonel kulüp yöneticiliği gibi geniş bir organizasyonunun içinde altyapıyı oluşturmak çok zor olmasa gerek.

Gaziantep’in yetiştirdiği sporcular artık yavaş yavaş teknik adam olma yolunda. Ama arada kayıp bir nesil var. Bu eksikliği giderebilmek için hemen bugün altyapı çalışmalarına başlamak gerekiyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz