Zülal GÖĞÜŞ

Zülal GÖĞÜŞ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Atatürk diyor ki:

''Kucağındaki yavrusuyla, yağmur demeyip, çamur demeyip, sıcak demeyip cephenin mühimmatını taşıyan hep onlar, o ilahi kadınlarımız olmuştur.

Onun için hepsini, büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, analarımızı

şükran ve minnetle ebediyen taziz ve takdis edelim.'' (1923)

 ''Ey kahraman Türk Kadını! Sen, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.''

 

Ne güzel söylemiş Atatürk. Minnetle anıyor kadınlarımızı, hem de o yıllarda önem verilmeyen, söz sahibi olamayan, Cumhuriyetle birlikte hak ve özgürlüklere kavuşan kadınlarımız, kutsal varlıklarımız, analarımız, bacılarımız, sevgililerimiz… Ama hiç kıymetini bilemediğimiz büyük ve yüce kadınlarımız.

 

Muhakkak ki senede bir gün kadınlar Günü olarak algılamamalıyız. Kadınlar bugün her yerde, her mevkide ve insanlığın ihtiyaç duyduğu her koşulda yaşamımızda mevcut olması gereken yüce varlıklardır. Fakat ne yazık ki 21. yüzyılda olmamıza rağmen kadınlarımızın üzerinde hala dertler hala kederler hor görmeler, öldürülmeler, kadın sığınma evlerinde saklanmalar… Nereye kadar bu böyle devam edebilir anlamak mümkün değil. Değil mi ki yıpratılan kadınlarımız birer annedir ya da anne adayıdır. Yüreklerinde barındırdıkları vasıfları saymakla bitiremeyeceğimiz kadınlarımızın neden kıymeti bilinmez. Cehaletten mi yoksa eğitimsizlikten mi anlamak mümkün değil.

 

Kadınlarımız için söylenecek o kadar söz var ki bu ne kitaplara ne de sayfalara dökmekle bitebilir. Analık duygusu asla anlatılamaz, yalnızca yaşanır. Onlar analarımız, onlar tarlada çalışanlarımız onlar harpte savaşa katılanlarımız onlar evlatları uğruna canlarını verenlerimiz onlar dayak yiyenlerimiz, yediği dayağı saklayanlarımız, onlar yuvamızın bekçileri, onlar törelere kurban edilenlerimiz. Hayatlarının baharında ölüme mahkûm edilenler. Sorgusuz sualsiz hiç söz hakkı olmayan kadınlarımız, kızlarımız. 8 Mart kadınlar gününüz kutlu olsun.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1910 yılında Kopenhag’da toplanan Dünya Kadınlar Kongresi 1857’de ABD’de yapılan kadın işçiler yürüyüşünün 53. yıldönümüne rastlayan 8 Mart gününü ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak ilan etmişlerdi. 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak da kutlanmaktadır.

8 Mart 1857’de Amerika’nın New York kentinde 40 bin dokuma işçisi bir tekstil fabrikasında greve başladı. Polisin saldırması, işçilerin fabrikada kilitli kalmaları ve ardından çıkan yangında 129 işçi can verdi. 50 yıl sonra kadın işçiler doğum izni için yeniden ayaklandı. Bunun üzerine ‘Emekçi Kadınlar Günü’ 8 Mart’ta Kadınlar Günü olarak kutlandı.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz