Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

1 Mayıs

Gaziantep bir sanayi kenti olmakla beraber işçe kentidir aslında. Çünkü, işçi olmazsa, üretim de olmaz, sanayi de, ihracatta… Bunlar olmazsa, ortada bir başarı da olmaz. Eğer bugün bu şehrin başarı hikayelerini konuşuyorsak, işçinin rolü çok büyüktür bu hikayede!..

Anlayacağınız, alın terinin çok daha fazla aktığı bir kenttir Gaziantep…

1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlarken, Gaziantep’te bu bayram yeterince idrak ediliyor mu, işte burası soru işareti!.. İyi hatırlayın, eskiden 1 Mayıs’ta İstasyon Meydanı’nda kutlamalar yapılır, sendikalar üyeleriyle, ellerindeki pankartlarla meydana doğru yürüyüşe geçer, orada türküler söylenir, halaylar çekilir ve hiçbir taşkınlık yaşanmadan da, geldikleri gibi dağılırlardı.

Şimdi yok, maalesef 1 Mayıs kutlanmıyor. Adı bayram ve resmi tatil ama işçilerin büyük çoğunluğu yine işinin başında!.. İşçinin bayramında memur, öğretmen, doktor, mühendis tatil ama işçi çalışacak yine!..

Gaziantep ve bölge illerinde son yıllarda haksız bir durum daha var ki, o da işçiler ekmeğini Suriyeli işçilerle bölüşüyor. Çünkü coğrafyamızda kayıtlı veya kayıt dışı fark etmeksizin, yüzbinlerce, Suriyeli işçi istihdamı söz konusu!.. Bu gerçeği de iyi görmek gerek.

1 MAYIS’LARIN TARİHÇESİ…

Avustralya‘nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü talebiyle Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar 1856 yılında ilk kez yürüyüş düzenledi.

Bu yürüyüşten yıllar sonra 1 Mayıs 1886’da Chicago’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde düzenlenen görkemli yürüyüş ile birlikte, 1 Mayıs tüm dünya işçi ve emekçileri tarafından İşçi Bayramı olarak uluslararası çapta kutlanmaya başlandı.

1925 yılında çıkarılan Takrir-i Sükun Kanunu ile işçilerin her türlü gösteri ve yürüyüş yapması, yasaklandı.

1926’dan itibaren 1 Mayıslar gizlilik içinde kutlanmaya başlandı.

1935 yılında 1 Mayıs’ta “Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun” adıyla çıkarılan bir düzenleme ile “Bahar ve Çiçek Bayramı” olarak genel tatil günlerine dahil edildi.

1936 – 1974 yılları arasında tek parti ve sonrasındaki dönemlerde, uzunca bir süre 1 Mayıs’ın kutlanması yasaklandı.

1976 yılında 1 Mayıs DİSK’in öncülüğünde Taksim Meydanı’nda yapıldı.

1977 yılına gelindiğinde, Taksim meydanında konuşmalar devam ederken, çevredeki binalardan halkın üzerine ateş açıldı. Yaklaşık 200 kişi yaralandı, 37 kişi de yaşamını yitirdi.

1990 yılında, Türk-İş Genel Kurulu’nda 1 Mayıs’ın kutlanması karar altına alınırken, Hak-İş’te tarihinde ilk kez 1 Mayıs kutlaması yapmış oldu.

2009 yılında 22 Nisan 2009 günü TBMM Genel Kurulu’nda, 1 Mayıs’ın, “Emek ve Dayanışma Günü” adıyla tatil olmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi.

2011 yılında Taksim, 1977’den beri ilk defa 1 Mayıs kutlamalarına açıldı. Yurt genelinde coşkulu kutlamalar yaşandı.

2014 yılında 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmedi. 100’den fazla kişi gözaltına alındı.

2016 yılında bazı illerde miting yapılmasına izin verildi ancak Gaziantep, Adana, Şanlıurfa gibi illerde canlı bomba şüphesi nedeniyle miting yapılmasına izin verilmedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz