Dyt. Nedime Nur Karacan

Dyt. Nedime Nur Karacan

“Beyaz ekmeğin ise glisemik indeksi yüksektir

Beyaz ekmek ile tam tahıllı ekmek arasında kıyaslama yapıldığı zaman, aralarında büyük bir kalori farkı varmış gibi düşünülür. Ancak bilinenin aksine beyaz ekmek ile tam tahıllı ekmek aynı kaloriye ve eşit karbonhidrat içeriğine sahiptir. Burada bizim için önemli olan beyaz ekmek ile tam tahıllı ekmeğin kan şekerimize ve tokluk hissimize olan etkileridir.

Tam tahıllı ekmeklerin glisemik indeksi, beyaz ekmeğe göre daha düşüktür. Yani kan şekerimizi beyaz ekmeğe göre daha yavaş yükseltir. Böylece kan şekerimizde ani dalgalanmalar yaşanmaz. Bu sayede daha uzun süre tok kalmış oluruz. “Beyaz ekmeğin ise glisemik indeksi yüksektir, vücut tarafından hızla emilir, kan şekerini hızla yükseltir ve hemen enerjiye dönüşür. Bu da kişide hızlı bir şekilde yorgunluğa, kısa süre içinde acıkmaya ve tatlı isteği duymaya sebep olur.”

“Ayrıca beyaz ekmeğin glisemik indeksi yüksek olduğu için tüketildikten sonra fazla insülin salgılanır ve besinler direkt yağ olarak depolanır. Bu depolama da çoğunlukla bel bölgesinde gerçekleşir. Fakat tam tahıllı ekmeğin glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerinde ani iniş çıkışlar yaratmaz ve daha az insülin salgılanır. Bu şekilde yediklerimiz yağa dönüşmeden vücut tarafından kullanılır.”

Yine tam tahıllı ekmeklerin posa içeriği yüksek olduğu için uzun süre tok tutar. İştah kontrolüne yardımcı olur. Ancak beyaz ekmeğin posa içeriği düşüktür, doyurucu değildir ve daha çabuk acıkmamıza sebep olur.

Tam tahıllı ekmekler çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Ancak beyaz un, işlenme sırasında bu vitamin ve mineralleri büyük ölçüde kaybeder.

Ekmek tüketimi için tercihimiz tam buğday/çavdar/tam tahıl dan yana olmalıdır. Seçeceğimiz ekmeğin posa içeriği yüksek olmalıdır. Katkı maddesi içermemelidir.

Tam tahıllı ekmek tüketmenin faydaları;

-Kalp krizi riskini azaltır.

-Tip2 diyabet riskini azaltır.

-Tam tahıllı ekmekler bağırsak sağlığı için büyük önem taşır, bağırsak kanseri riskini azaltır.

-Posa içeriği sayesinde tokluk hissi sağlar ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

1 dilim ekmek yerine geçen besinler;

-2 adet wasa

-2 adet kepekli grissini

-1 kahve fincanı leblebi

-2-3 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Haftaya görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz