Yeni kitap hazır, destek bekliyor

Gaziantep kültürüne ışık tutmak için yayınlanmış 7 kitabı bulunan Akten Köylüoğlu,uzun zamandır beklenen yeni kitabı Büyüklere Misaller’in hazırlığını tamamladı.

Yeni kitap hazır, destek bekliyor
Gülşah Sert
22 Kasım 2019 / 00:50

Gaziantep kültürüne ışık tutmak için yayınlanmış 7 kitabı bulunan Akten Köylüoğlu,uzun zamandır beklenen yeni kitabı Büyüklere Misaller’in hazırlığını tamamladı. Son kitabı Küçüklere Masallar’ın devamı niteliğinde olacak kitabında büyüklere tavsiyeler ve öğütlerin yer aldığını söyleyen Köylüoğlu, Gaziantep kültürünü yaşatacak olan bu kitabın yayınlanması için destek bekliyor. 

Henüz küçük yaşlarda çevresinde olup bitenlere duyduğu öğrenme merakı ile birlikte not tutmaya başladığını anlatıyor Akten Köylüoğlu. Yaşlı birini gördüğü zaman Antep harbinde olanları, Antep’teki eski yaşamı, gelenek ve göreneklerini öğrenmeye çalışır, duyduğu her şeyi not edermiş. Zamanla öğrendiklerinin yok olmasını istemediği için de bu notlarını kitaplaştırmaya karar vermiş.

Bugün yayınlanmış 7 kitabı olan Akten Köylüoğlu, “Gaziantep Gelenek ve göreneklerimize gelecek nesillere aktarmak en büyük isteğim. Bunun için de bıkmadan, usanmadan araştırıyorum ve yazıyorum” diyor.

Kaç kitabınız var Akten Hanım?

3 tane el sanatlarıyla ilgili kitabım var, ‘Sandıktaki Servet 1-2-3’. Eşimin hayatıyla ilgili kitabım ‘Alıp satmak yok, yapıp satmak var”... Kadim Şehir Gaziantep var, onun hazırlığı çok uzun sürdü. Kadim Şehir Gaziantep kitabım çok ayrı bir hikâye… Üniversite öğrencileri geliyordu bana, daha çok da Kültür ve Turizm Müdürlüğüne gelen öğrenciler herhangi bir yazılı belge olmadığı için bana yönlendiriliyordu. Gaziantep’in yaşam biçimi nedir, gelenekleri nasıldır, neler giyilir gibi sorular sorarlardı… Bu sorular beni o kitabı yazmaya itti. Zaten daha önceden hazırladığım notlarım vardı, onları derledim, daha çok araştırmaya başladım.  Kitaplarım böyle böyle çıktı… Yaşayarak.

Daha sonra ‘Hayatlı Evlerin Mutlu Çocukları çıktı, onun arkasından da ‘Küçüklere Masallar’. Çocukluğumuzda bize iyilik, yardımseverlik, arkadaşlık gibi değerleri öğreten masallarımızın özünü kaybetmeden gelecek kuşaklara aktarılması benim için bir görevdi ve ben de  ‘Küçüklere Masallar’ kitabını hazırladım. 

Önümüzdeki süreç için var mı yeni proje?

‘Büyüklere Misaller diye bir kitap projem var, şu an basıma hazır. Gaziantep kültürünü yaşatacak olan bu kitapta büyüklere tavsiyeler, öğütler yer alacak. Kitabın tüm hazırlığını tamamladım, yine tüm kitaplarımda olduğu gibi bu kitabımın da yoğun ve titiz bir hazırlık süreci oldu. Gaziantep kültürüne katkı sunmak isteyen bir sponsor desteği sağladığımız takdirde vakit kaybetmeden yayınlamayı düşünüyoruz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz