Yapılandırma nefes aldıracak

Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesi Gaziantep’te memnuniyetle karşılandı.

Yapılandırma nefes aldıracak
Okan Çelik
26 Ekim 2020 / 07:32

Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesi Gaziantep’te memnuniyetle karşılandı. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, ‘Ekonomiye katkısı olacak’ derken GSO Başkanı Adnan Ünverdi ise ‘Rahat bir nefes aldıracak’ açıklaması yaptı.

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım ve GSO Başkanı Adnan Ünverdi’nin sürekli gündeme getirdiği vergi ve SGK borçlarının yeniden yapılandırılması isteği gerçekleşiyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmesi Gaziantep’te de memnuniyetle karşılandı.  Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, vergi ve SGK prim borçlarının ertelenmesi ve yapılandırılması ile ilgili değerlendirmede, "Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması rahat bir nefes aldıracak" dedi. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise, defalarca gündeme getirdikleri yapılandırmanın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesinden memnuniyet duyduklarını, bu gelişmenin ekonomiye olumlu etkisi olacağını belirtti. Her iki başkan da sürekli gündeme getirdikleri sorunun çözüme kavuşturulacak olmasının ekonomiye de önemli katkı sağlayacağını dile getirerek emeği geçenlere teşekkür ettiler.

ÜNVERDİ: NEFES ALDIRACAK

GSO Başkanı Ünverdi yaptığı değerlendirmede pandemisürecinin olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi için vergi ve SGK prim borçlarının ertelenmesi ve yapılandırılarak vadelere yayılması konusunu çok defa gündeme getirdiklerini belirterek, "Gaziantep Sanayi Odası olarak girişimlerde bulunduk. Hatta tüm kesimleri kapsayan bir yapılandırma beklediğimizi ifade ettik. Bu doğrultuda istihdam teşvikine ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesi bizleri memnun etti. Pandemi sürecinde sanayiciler olarak önceliğimiz hep istihdamın devam etmesi oldu. Kanun teklifinde yer alan istihdama yönelik desteklerle birlikte istihdamımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bu zorlu süreçte, yeni düzenleme ve desteklerin sanayicilerimize, iş dünyamıza ve geniş kapsamda farklı kesimlere önemli bir rahatlama sağlayacağına inanıyor, emeği olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

YILDIRIM: ÇOK YERİNDE BİR KARAR

Yıldırım değerlendirmesinde kanunun hazırlanmasında ve kabulünde emeği geçenlere iş dünyasının sesini duydukları için teşekkür etti. Yıldırım yaptığı açıklamayla “İşletmelerin vergi SGK ve benzeri borçları için yapılandırma ihtiyacı olduğunu defalarca gerek yazılı, gerek sözlü gerekse basın aracılığı ile dile getirdik, konuyu gündeme taşıdık. Salgın süreci iş dünyamızı gerçekten çok yıprattı. Ayakta durmak, üretime, istihdama devam edebilmek için hep cepten yediler, büyük mücadele sergilediler. Pandemi ile birlikte hükümet işletmelerin vergi, SGK vb. ödemeleri için yükümlülüklerin ertelenmesi yönünde önlem almış ve alınan bu yerinde kararlar işletmelerin biraz olsun nefes almasını sağlamıştı. Fakat bu rahatlamanın kalıcı olması ve ekonomin çarklarının dönmesi için, kamu borçlarının pandemi dönemi etkileri azalana kadar yapılandırılması gerektiğini yetkililere ilettik” dedi.

“Emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

İstihdam kaybının azalacağını ve emeği geçenlere teşekkür eden Yıldırım, “Geçtiğimiz hafta kanun teklifinin hazırlanarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan konuya ilişkin müjdeli haberi bekliyorduk. Teklifin kabul edilmiş olması, bir kez daha üyelerimizin sesini yetkililere iletebilmiş olmamız memnuniyet verici. İnanıyorum ki bu yapılandırma, işletmeler için mali rahatlama ile birlikte işlerin devamına, istihdam kaybının azalmasına ve ekonominin canlanması büyük bir katkı sağlayacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz