Wikileaks'in kurucusu Julian Assange böyle gözaltına alındı

İngiltere'deki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange Londra'da gözaltına alındı.

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange böyle gözaltına alındı
Telgraf Haber Merkezi
11 Nisan 2019 / 13:58

Londra polisinden yapılan açıklamada, Ekvador'un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın bu ülkenin Londra'daki elçiliğinde gözaltına alındığı bildirildi. 

Yaşananların uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıklayan Wikileaks ise Ekvador'un Assange'ın sığınma hakkını yasa dışı şekilde geri çektiğini savundu.

"İngiltere garanti verdi"

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Assange'ın iltica talebinin kabul edilmediğini duyurdu. Moreno ayrıca, Asssange'ın 'ölüm cezasıyla karşılaşabileceği bir ülkeye gönderilmemesi' yönünde İngiltere'den garanti aldıklarını da belirtti.

Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir video yoluyla açıklamalarda bulunan Moreno, "Bağımsız bir şekilde alınan karara göre Ekvador, uluslararası sözleşmeleri ve günlük yaşam protokollerini defalarca ihalal etmesinin ardından Assange'ın sığınma statüsünü geri çekti" ifadelerini kullandı.

Jeremy Hunt: Julian Assange kahraman değil

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Julian Assange kahraman değil ve kimse yasaların üzerinde değil. Gerçekleri yıllardır saklıyor. Assange'ın adaletle yüzleşmesi için iş birliği yapan Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno'ya teşekkür ederiz

usya'dan ilk açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Julian Assange'ın gözaltına alınmış olmasını, demokrasiye indirilen bir darbe olarak gördüklerini söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise Julian Assange'ın haklarının ihlal edilmemesini umduğunu açıkladı.

2012'den beri büyükelçilikte yaşıyordu 

ABD Dışişleri Bakanlığının çok sayıda yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange, 2012'den beri Londra'nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyordu.

İngiliz mahkemesi, Assange'ın 2010'da iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti.

Assange, hakkındaki iade kararının ardından Haziran 2012'de İsveç'e iadesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

İsveç mahkemesi, 2017'de Assange hakkındaki davaları düşürmüştü. Ekvador, Assange'ın siyasi iltica başvurusunu kabul etmiş ve vatandaşlık vermişti.

Ekvador hükümeti tarafından Mart 2018'de yapılan açıklamada, sosyal medyadan gönderdiği mesajlarla ülkenin uluslararası ilişkilerini tehlikeye attığı için Assange'ın internet erişiminin kesildiği bildirilmişti. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz