‘Türk bayrağına sarılı tabutumla gurur duyacaksınız’

Jandarma Er İsmet Bayındır, küçük yaşlardan itibaren, “Anne ben askere gittiğimde şehit olacağım.

‘Türk bayrağına sarılı tabutumla gurur duyacaksınız’
Okan Çelik
6 Aralık 2019 / 00:01

Jandarma Er İsmet Bayındır, küçük yaşlardan itibaren, “Anne ben askere gittiğimde şehit olacağım. Türk bayrağıma sarılı tabutu omuzlarınıza aldığınızda gurur duyacaksınız” derdi. Şehit düştüğü operasyon öncesinde de ailesini arayarak, “Ben bir daha geri dönemeyeceğim” demişti. Bayındır, 9 aylık asker iken, 05-08-1995 yılında Bingöl’de pusuda şehit düştü.

İsmet Bayındır 1974 yılında Pazarcık’ın Evre köyünde dünyaya geldi. Evre İlkokulu’nu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Gaziantep’e yerleşti. Kalealtı’nda top fabrikasında çırak olarak işe başlayan Bayındır, bir yıl sonra Ak – El Tekstil fabrikasında işe başladı. 5 yıl boyunca bu fabrikada çalıştı. İsmet Bayındır, 10 kardeşinin içinde ailesine en fazla düşkün olanıydı. Anne babasını yaşamı boyunca üzmedi. Aylığını aldığı gün eve gelir gelmez annesinin eline sayardı.

ASKERE GİDİNCE ŞEHİT OLACAĞIM DERDİ

5 yıl fabrikada çalışan İsmet’in artık askerlik çağı gelmişti. Sevdiklerinden ayrılacağı için çok üzülüyordu. Sürekli “Ben askere gittiğimde şehit olacağım” derdi. Küçük yaşlardan itibaren hep asker olmayı istemişti. Annesi ve babası ile sohbetlerinde de bunu dile getirir ve her konuşmasında “Ben şehit olacağım. Birgün benim Türk bayrağına sarılı tabutumu omuzlarınıza alacaksınız. Benimle gurur duyacaksınız” derdi.  

ACEMİ BİRLİĞİNİ MANİSA KIRKAĞAÇ’TA YAPTI

İsmet Bayındır, nihayet çok istediği askerlik görevine ulaşmak üzereydi. Küçüklükten beri hep “Büyüsem de asker olsam” diyen İsmet bu dileğine kavuşacaktı. Acemi birliği için Manisa Kırkağaç’a gidecekti.

Çok mutluydu aynı zamanda hüzünlüydü. Sevdiklerinden ilk defa ayrılacaktı. İsmet Bayındır büyük bir kalabalık eşliğinde Gaziantep Otogarından Manisa’ya uğurlandı.

OTOBÜSÜ DURDURDU “DÖNEMEYECEĞİM” DEDİ VE ANNESİNİN ELİNİ BİR KEZ DAHA ÖPTÜ

Acemi birliğini tamamlayıp dağıtım iznine dönen İsmet Bayındır, iyice durgunlaşmıştı. İzin süresi boyunca hep evde ailesinin yanında kaldı. Usta birliği için hareket vakti gelmişti. İsmet’i yakınları otogara götürmüştü. Bingöl Yayladere Jandarma Karakolu’na gidecekti. Otobüsün saati geldi ve hareket etti.

Herkes el sallıyordu ki, otobüs yeniden durdu. İsmet içinden indi ve annesinin yanına geldi. “Babası Hamza Bayındır gülerek, “Oğlum korkuyorsan ben gideyim” dedi. İsmet ise sanki şehit olacağımı hissetmişti: “Baba ben bir daha dönemeyeceğim ki.” Babası ise “Hadi oğlum saçmalama bin otobüse aslanlar gibi gidip gelirsin” dedi ve uğurladılar.

BAYRAMA KENDİSİ GELEMEDİ, ŞEHİT HABERİ GELDİ

İsmet Bayındır 9 aylık askerdi. Kurban Bayramı’na artık iki gün kalmıştı. Komutanı bayram iznine yollayacaktı. Ailesini aradı ve “Ben bayrama geliyorum” dedi. Ancak ertesi gün komutanı bayram öncesi evlileri, bayram sonrası bekarları izne gönderme kararı aldı.

İsmet Bayındır da babasını arayıp, bayramdan sonra geleceğini bildirdi. İzin verilen askerler tam yola çıkmıştı ki, köylüler geldi ve pusu kurulacağını bildirdi. Hepsi sivildi askerlerin. Hemen bir ekip gönderildi ve izne gönderilen askerler yoldan çevrilip birliğine getirildi. 30’un üzerindeki asker pusudan kurtulmuştu.

YARALANAN KOMUTANININ YANINA GİTTİ, KENDİSİ DE VURULDU

Bingöl de pusu ihbarı üzerine harekete geçen askerlerin arasındaydı İsmet Bayındır. Pusu yerine geldiklerinde ses seda yoktur.

Komutanı aşağı indiği anda teröristlerin kurşunlarına hedef olur ve yere yığılır. İsmet Bayındır hemen komutanının yanına koşar. O sırada teröristler kaçmaya başlar. İsmet birini vurur ve yere düşen terörist de İsmet’e iki el ateş eder ve şehit olmasına sebep olur.

ANNE SABAHA KADAR UYUMADI

Oğlunun şehit olacağını sanki hissetmişti anne Fato Bayındır. Sabaha kadar uyuyamaz. Eşi Hamza ne oluyor dediğinde, “İçimde çok kötü bir his var. İçim parçalanıyor” diye huzursuzluğunu anlatır.

ACI HABER AİLEYE ULAŞTI

Gece operasyona giden İsmet Bayındır şehit düşmüştür. Ertesi günün sabahına asker ve polisler İsmet Bayındır’ın Gaziantep’teki evine giderler. Baba Hamza Bayındır, askerleri camdan görür ve hemen dışarı çıkar. “Buyurun bir şey mi oldu?” diye sorar.

Kimse ağzını açamaz ve birkaç dakika geçtikten sonra bir asker, “Siz cesur birine benziyorsunuz. Oğlunuz Bingöl’de askerdi ve şehit düştü. Başınız sağolsun” der. Bu lafı duyan baba Hamza biranda yanındaki arabanın üzerine düşer ve fenalaşır. Oğlunu izin için bekleyen baba şehit haberini almıştır.

ŞEHİT DÜŞMEDEN BİR KAÇ SAAT ÖNCE EVİ ARADI

İsmet Bayındır, şehit düştüğü operasyondan bir kaç saat önce evini aramıştı. Annesi babası yoktu evde. Kardeşleri ile konuştu. “Ben operasyonu gidiyorum. Bir daha dönemeyeceğim. Şehit haberimi alırsanız üzülmeyin” dedi. Kardeşleri çok korkmuştu. Gelince hemen anne babaya söylediler. Ancak bir şey değişmeyecekti. Kardeşleri anne babaya olayı anlatırken İsmet şehit düşmüştü.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz