Turistik Doğu Ekspresi yeniden seferlerine başlıyor

Pandemi süresince seferleri yapılamayan Turistik Doğu Ekspresi, bir ay sonra yeniden yollarda olacak.

Turistik Doğu Ekspresi yeniden seferlerine başlıyor
Telgraf Haber Merkezi
18 Kasım 2021 / 08:15

Korona virüsü salgını nedeniyle seferlerine ara verilen Turistik Doğu Ekspresi 15 Aralık'ta yeniden yolcu kabul edecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Kars hattındaki ilk Turistik Doğu Ekspresi'nin Ankara'dan 15 Aralık Çarşamba, Kars'tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edeceğini söyledi.

Karaismailoğlu, "Trenler Ankara'dan çarşamba, cuma, Kars'tan cuma ve pazar günleri yola çıkacak. Karşılıklı olarak haftada iki tren işletilecek. Ankara'dan saat 15.55'te, Kars'tan 22.20'de hareket edecek Turistik Doğu Ekspresi'nin, sefer ve vagon sayısı, yolcu talebi doğrultusunda belirleniyor. Tren sadece yataklı ve yemekli vagonlardan oluşuyor" dedi.

İlk seferinden bu yana Turistik Doğu Ekspresi'nde 37 bin yolcunun seyahat ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, 1300 kilometrelik Ankara-Kars parkurunun 31 saat 40 dakika, Kars-Ankara parkurunun da 32 saat 37 dakikada tamamlandığını belirtti.

Karaismailoğlu, "Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars hattında, İliç ve Erzurum'da, Erzincan, Divriği ve Sivas'ta 3'er saat durarak grup ve bireysel olarak seyahat eden yolculara turistik yerleri gezme imkanı sağlıyor. Söz konusu istasyonlarda duran tren, yolcularını Karanlık Kanyon, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Ani Arkeolojik Alanı, Divriği Ulu Camisi, Gök Medrese'nin de aralarında bulunduğu doğal ve kültürel mirası keşfe çıkarıyor. Seyahat severler, tarihi zenginliğin yanında gastronomik zenginliğe de şahitlik etme fırsatı yakalıyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz