The Queen’s Gambit dizisi, satranç seti satışlarında patlama yaptı!

The Queen’s Gambit dizisi, satranç seti satışlarında patlama yaptı!
Telgraf Haber Merkezi
29 Kasım 2020 / 13:28

Geçtiğimiz haftalarda Netflix'te mini dizi olarak yayımlanan The Queen’s Gambit, satranç seti satışlarında büyük bir artışa neden oldu. Çıktığı ilk günden itibaren popülerliğini koruyan diziyle birlikte Google'da "Satranç nasıl oynanır?" aramaları da 9 yılın zirvesine ulaştı.

WebTekno'nun aktardığına göre, Walter Tevis'in 1983 yılında yayımlanan romanından alıntılanan yapım, 8 yaşında satranç yeteneği olduğunu fark eden Beth Harmon adında bir kızın hikayesini anlatıyor. Dizi sayesinde tüm dünyada satranca olan ilgi büyük bir oranda artarken, satranç seti satışlarında da büyük bir artış yaşandı.

The Queen's Gambit, satranç seti satışlarının yanında online satranç müsabakalarının oynandığı ve izlendiği internet sitelerine olan talebi de artırdı. Google'daki aramalara bakıldığındaysa Türkiye'de satranç aramasının, dizinin platforma yüklendiği 23 Ekim tarihinden itibaren yükseldiği görülüyor.

NETFLİX, DİZİ İSTATİSTİKLERİNİ PAYLAŞTI

Netflix'in resmi sosyal medya hesapları, geçtiğimiz günlerde The Queen’s Gambit ile ilgili istatistikler paylaştı. Netflix'in diziyle ilgili paylaştığı istatistikler şu şekilde:

  • Dizi, 92 ülkede Top 10 listesine girdi; 63 ülkede 1 numaraya oturdu.
  • Dizinin alıntılandığı roman, yayımlanmasından 37 yıl sonra The New York Times en çok satanlar listesinde yer aldı.
  • Google'da yapılan "Nasıl Satranç Oynanır?" aramaları 9 yılın zirvesine ulaştı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz