Tehlike çanları çalıyor

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, yeme içme sektörü ile düğün salonları için tehlike çanları çaldığını söyledi.

Tehlike çanları çalıyor
Telgraf Haber Merkezi
25 Ocak 2021 / 06:38

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, yeme içme sektörü ile düğün salonları için tehlike çanları çaldığını söyledi. Yıldırım, ‘Açılma izni verilmez ise, acilen kira, faizsiz kredi, borç öteleme, vergi muafiyeti gibi sektöre özel destekler ile ayakta kalmaları sağlanmalı” dedi.

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, yeme içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerle düğün salonları için tehlike çanlarının çaldığını söyledi. Sosyal medya hesabı üzerinden çağrı yapan Yıldırım, “Pandemi yüzünden yeme içme ve düğün salonu gibi işletmelerde tehlike çanları çalmaya başladı. Tarladan tabağa kadar uzanan büyük tedarik zincirini etkileyen yeme içme sektörü ve düğün salonu gibi işletmelerimiz için tehlike çanları çalıyor. Tamamen kapanan/kısmi çalışan sektör temsilcileri; işletmelerinin SIKI TEDBİRLER  ve HES kodu ile giriş uygulamasıyla açılmasını istiyor. Her türlü denetim mekanizmasına razı olan işletmelere açılma izni verilmez ise acilen kira, faizsiz kredi, borç öteleme, vergi muafiyeti gibi sektöre özel destekler ile ayakta kalmaları sağlanmalı” diye konuştu.

Tuncay Yıldırım’ın açıklamalarına büyük destek geldi. Sosyal medyadan Yıldırım’a sorunlarını dile getiren esnaf, “Nargile kafelerin lüks ihtiyaç olduğunu kapalı kalınması nispeten anlaşılır fakat lokantalar da fırınlar gibi zaruri ihtiyaç yeri değil mi? Bari lokantalar açılsaydı insanlar arabada ayakta yemek yemek zorunda kalmasalardı. Düğün salonları-fotografçılar-garsonlar-kuaförler. İnanın çok mağduruz. Çok kötü durumdayız Ödemelerimiz geldi. Kredilerimiz geldi ve 2021 için Normalleşme süreci Hala açıklanmadı. Tahmini normalleşme sürecinin tarihini istiyoruz ne olur sesimizi duyun. Düğünler için en azından bir tarih verseler bizde randevular alır çarkımızı döndürürüz. Ne yazık ki bir iki bilim kurulu üyesi ne hikmetse düğün denilince her türlü olumsuzluk senaryosunu sunmaya başlıyor. Bizler düğün salonu olarak yaklaşık bir yıldan beri yatıyoruz. Kira, elektrik, su, Bağ-Kur, vergiler, muhasebe, KDV personel giderleri ve maliyetini dahi kurtarmayan fiyatlara düğün veriyoruz. İnanın tüm saloncu arkadaşlarım zor durumda. Tedbirleri en üst seviyede uyguluyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundular.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz