Tarım ve Hayvancılıkta Devlet desteği şart

Tarım ve Hayvancılıkta Devlet desteği şart
Telgraf Haber Merkezi
3 Mayıs 2021 / 12:30

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan,hayvancılık sektöründeki sorunların pandemi ile birlikte daha da derinleştiğinin altını çizerek, girdi maliyetlerinden, ithal hayvan politikasına; dışa bağımlı üretimden, süt ve yem paritesinin düşüşüne kadar sektörün birçok sorununa dikkat çekti.  

CHP’Lİ KAPLAN: DEVLET ÜRETİCİSİNİ DESTEKLEMELİ

2007 yılından itibaren devam eden ithal hayvan politikasının yerli üreticiye ciddi zarar verdiğini söyleyen CHP’li Kaplan, Et randımanın yüksek oluşu sebebiyle tercih edilen ithal hayvanlar, yerli besicinin satışına engel oluyor. Hayvanı yarı fiyatına bile satamayan besici “Satış yeri için bile ücret ödüyoruz. Hayvanlar elimizde kalıyor” diye şikâyet ediyor” dedi.

Yerli üreticiye zarar veren bir başka unsurunda da sürekli olarak artan girdi maliyetlerine rağmen verilen desteklerde son iki yıldır herhangi bir artış yapılmamasıdır” diyen Kaplan,  zor şartlarda üretimini sürdürmeye çalışan üreticilerin birçoğunun bu şartlarda üretime devam edemeyerek sektörden çekildiğini ve devletin üreticisini desteklemesi gerektiğini söyledi. 

MERALAR VE OTLAKLAR ÜCRETSİZ OLMALI

Hayvancılıkta girdi maliyetinin en büyük kısmınıyemin oluşturduğunu ve ülkemizde de döviz endeksli olan yem maliyetinin sürekli arttığını kaydeden milletvekili, yem fiyatlarının son bir yılda %60 arttığını ve bunun karşısında et ve süt fiyatlarındaki artışın %18 ile %20 arasında kaldığını söyledi. Süt veyem paritesinin sürekli düşmekte olduğunu söyleyen Milletvekili, Üretici kar edemiyor. 1 litre süt fiyatının en azından 1 buçuk kilo yem alabilmesi gerekir. Ancak bugün ülkemizde 1 litre süt ile ancak 1 kilo 50 gram yem alınabiliyor. Üretimin devam edebilmesi için ithal yem politikalarına son verilmeli ve mera ve otlaklar ücretsiz olmalıdır dedi. 

SEKTÖRDEKİ SORUNLAR TÜKETİCİYE ZAM OLARAK YANSIYOR

Üreticilerin uzun zamandır çözülmeyen sorunlarının tüketiciye de yansıması ağır oldu diyen Milletvekili, “Üretim maliyetleri artarken, üretici satış fiyatları aynı seyrediyor. Zararına yapılan bir üretim düşünülemez. Haliyle kazanamayan üretici hayvanları kesime göndermek zorunda kalıyor. Üretimin azalmasıyla da et ve süt fiyatlarında artışkaçınılmaz oluyor. Bu da tüketiciye zam olarak yansıyor” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz