Tarih Şahinbey’de hayat buldu

Şahinbey Belediyesi, Gaziantep’in 6.317 şehit vererek ortaya koymuş olduğu destansı mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak amacıyla, Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’ni Gaziantep halkının hizmetine sundu.

Tarih Şahinbey’de hayat buldu
Telgraf Haber Merkezi
26 Aralık 2021 / 02:13

Şahinbey Belediyesi, Gaziantep’in 6.317 şehit vererek ortaya koymuş olduğu destansı mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak amacıyla, Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’ni Gaziantep halkının hizmetine sundu.

MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ’NDE TARİHE YOLCULUK

Kurtuluş Savaşı’nda Fransızlara ve İngilizlere karşı tek yumruk olup, Dünya’ya örnek gösterilecek bir mücadele ortaya koyan Gazianteplilerin kurtuluş destanı Şahinbey MilliMücadele Müzesi’nde yeniden hayat buldu. Ecdadın zor koşullar altında düşmanın teknolojik silahlarına karşı verdiği mücadele bal mumu heykeller ve ses efektleri ile gelecek nesillere aktarılıyor. Gaziantep’in direniş destanının yansıması olan “Şahinbey Milli Mücadele Müzesi”ni ziyarete gelenler verilen mücadeleyi yerinde yaşayarak tarihte yolculuk yapıyor.

KURTULUŞ SAVAŞI’NIN YERALTI DAMARLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILDI

Gazianteplilerin dillere destan Kurtuluş Mücadelesinin tarihi kanıtı ve tanığı olan mağaralar Şahinbey Belediyesi tarafından yeniden gün yüzüne çıkartıldı. Şahinbey Milli Mücadele Müzesi altında bulunan ve Kuvay-i Milliye çetelerinin toplanma merkezi olarak kullanılan mağaralar restore edilerek geçmişin yansımaları günümüze taşındı.

12 odası ile tarihi iki yapıyı ve altındaki mağaraları kapsayan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, girişinden itibaren tarihi yapının avlusu ile ilk sergi alanına ulaşılmaktadır. İçerik akışı müze güzergâhı çerçevesinde kronolojik olarak İngiliz ve Fransızlara karşı yürütülen mücadeleyi ve Gaziantep’te gerçekleşen önemli olayları anlatıyor. Milli Mücadele Müzesi bodrum katındaki İhsan Bey Kasteline uzanan doğal mağara hattında eşsiz yeraltı yapıları olan kastel ve livaslarıngörülebileceği toplam 1.100 m² mağara alanı ile geçmişi günümüze taşıyor.

Ayrıca yakın dönemde yaşanan ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktası olan 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yaşanılan destansı halk direnişinin sembolü, Ömer Halisdemir’in kahramanlık öyküsü anlatılmaktadır. 

GAZİANTEP’İN KURTULUŞ GÜNÜ OLAN 25 ARALIK’TA AÇILDI 

Şahinbey Belediyesi’nin en önemli projelerinden birisi olan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’nin açılışı Gaziantep’in 96’ncı Kurtuluş günü olan 25 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Şahinbey Millî Mücadele Müzesi’nin açılışı Başbakan Yardımcılığı yapmış Mehmet Şimşek ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımlarıyla gerçekleşti.

4.000 METREKARE BÜYÜKLÜĞÜNDE ŞEHİTLER MEYDANI 

Müze ile birlikte aynı alan içerisinde bulunan ve Antep savunmasında Şehitlerin ilk defnedildiği yer olan alanı Şehitler Meydanı olarak işlevsel ve simgesel anlamla canlandırmak amacıyla bir tasarım projesi hazırlanmıştır. Gaziantep’in vatan sevgisi ve iman gücünün birleştiği yer olarak, geçmişte yaşamış olduğu acıların ve kahramanlıkların önemini anlatan 4.000 m²lik alanda Kahraman Şehitlerimizi anmak ve isimleri ile ebedi kılmak amacıyla Şehitler Meydanı’nda 6.317 şehidin ismi duvara yazıldı

MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ TARİHE IŞIK TUTUYOR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, mağaraların tarihte kullanılmış olduğu amaca uygun restore edildiğini belirterek; “Burası Gaziantep’in kuruluşunda Heyeti Merkeziye’nin kullandığı bir mekân. Kurtuluş Savaşı’nda baskınlar olduğu zaman bu tünelleri kullanarak, farklı mekânlardan çıkmak suretiyle savaşı buradan yönetmişler.Gaziantep’in kurtuluş savaşında birçok olayları içinde barındırmış çok önemli mekânlardan birisi. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen Şehit oğlusun incitme yazıktır atanı. Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı’ dediği yerdeyiz. Kurtuluş Savaşı’nın en çetin geçtiğin mekânlardan birisi olan bu mekân gençlerin tarihlerini daha net bir şekilde görüp geleceklerine yön verecekleri bir mekandır. Tarihin ruh kazandığı Şahinbey MilliMücadele Müzesi’nde imkânın değil imanın galip geldiği en net bir şekilde anlatılmaktadır” dedi. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz