Otosepetim, Gaziantep'te iddialı

Gaziantep’te de bu sektöre iddialı giriş yapan platformlardan birisi de Otosepetim markası oldu.

Otosepetim, Gaziantep'te iddialı
Hüseyin Küpeli
8 Eylül 2018 / 08:01

Her geçen gün daha da büyüyen ve her gün yüzlerce aracın el değiştirdiği ikinci el araç pazarında, galerilerin yerini bu işi kurumsal hale getirip, müşteriye satış sonrası da hizmetler sunan işletmeler almaya başladı. 

Gaziantep’te de bu sektöre iddialı giriş yapan platformlardan birisi de Otosepetim markası oldu. 12 kişilik bir ekiple, müşteriyi bankaya götürmek yerine, bankayı müşterinin ayağına getirerek, kredi işlemini halleden Otosepetim’in web portalı ve sosyal medya üzerinden ulaştığı kitlelerin oranı da her geçen gün artıyor. 

Otosepetim Genel Müdürü Erhan Gündemir, neler yaptıklarını, müşteriye ne gibi hizmetler sunduklarını ve sektörün geleceğiyle ilgili görüşlerini paylaşırken, “En önemli önceliğimiz güven. Buraya adım atan müşterinin güvenini kazanmak, bizim için para kazanmaktan daha önemli” diyerek, müşterinin sektöre bakış açısını değiştirmek istediklerini söyledi.

Erhan bey, bu sektöre girme fikri nasıl oluştu?

Yıllarca muhasebe ve finans sektöründe çalıştım. 20 yıla yakın muhasebecilik ve mali müşavirlik deneyimim olmuştu. 2 yıl önce otomotiv sektörüne adım attım. Bu sektörde yapabileceğim hizmet olduğuna inandım ve ortağımla beraber 4 ay önce otosepetim markasını kurmaya karar verdik.

Nasıl oluştu bu fikir?

Böyle bir konsepti, yaklaşık 1 yıldır düşünüyorduk. İkinci el oto alımında, müşteride güven konusunda bir ön yargı olduğunu görebiliyorduk. Bizlerde “bu işi nasıl profesyonel hale getirebiliriz, müşteriye nasıl güven verebiliriz. Bunun için neler yapmalıyız” şeklinde incelemeler yaptık. Gaziantep’te bu işi kurumsal bir anlayış içerisinde, müşteriye güven sunarak yapabileceğimize inandık. İçerisinde bulunduğumuz alanı kiraladık ve gördüğünüz bu formatı hazırladık. Kurumsal kimliğimizi oluşturduk. Böylece piyasaya girdik.

Burada kaç kişilik bir ekiple ve ne kadarlık bir alanda hizmet veriyorsunuz?

Pancarlı mahallesi, Bahriye Üçok caddesi üzerinde, Gaziantep’in en bilinen yerlerinden birisi olup 2 bin metrekarelik bir alan üzerinde hizmet veriyoruz. Sahamızda yaklaşık 50 adet aracı sergileyebilecek bir alanımız mevcut. Bunun yanı sıra Organize Sanayi Bölgesi’nde bir depomuz var. Bünyemizdeki araçların hepsini sahaya çıkartmıyoruz. Önce depomuza alıyoruz. Detaylı iç ve dış temizliğini yapıyoruz. Oto Kuaför hizmetini depomuzda yapıyoruz. Araç satışa hazır hale geldikten sonra buradaki showrooma getirerek, müşterilerimize sunuyoruz. Bu operasyonu ben dahil 12 arkadaşımız birlikte yönetiyoruz. Hafta içinin yanı sıra Cumartesi ve Pazar günleri de 10:00-17:00 saatleri arasında hizmet veriyoruz.

“VERDİĞİMİZ TAAHHÜTLERİ YAZILI HALE GETİRİYORUZ”

Sektörde nasıl bir boşluk var, Otosepetim bu boşluğu nasıl dolduracak?

Elbette güvenli bir satış sunmayı öncelik olarak baz aldık. Az önce de ifade ettim. İkinci el araç almak isteyen müşteri “acaba kilometre ile oynandı mı”, “boyalı aracı, boyasız diye mi sattılar” şeklinde bir algı içerisinde oluyor. Tüm esnaf böyle olmamasına rağmen, galeriye gitmeye tereddüt edenler oluyor. Gitmeyince bu kez internetten araştırıyor. Bu defa da internetten bulduğu araçla ilgili şüpheye kapılıyor. Biz kendi web sayfamızı oluşturduk. İkinci el araç almak isteyen müşteri burada aracını beğendiği takdirde, bize uğruyor ve kendisini her türlü güvence içerisinde hissedebilecek şekilde, taahhütlerimizi yazıya dökerek, satışımızı gerçekleştiriyoruz. Satış öncesi ve satış sonrası verdiğimiz hizmetle, müşterinin buradan mutlu bir şekilde ayrılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Müşteriye ne gibi taahhütlerde bulunuyorsunuz?

Bildiğiniz üzere, biz burada 2.el otomobil alım satım işi yapıyoruz. Alım yaparken genellikle kilometreleri düşük, boyasız, hasarsız, darbesiz araçları tercih ediyoruz. Sonuçta bizde bu araçları karşımızdaki müşteriye satarken, sorunsuz olmasını istiyoruz. Firmamızın ana teması güven. Güven duygusunu kaybetmemek çok önemli. Eğer aracımızda taahhüt ettiğimizin dışında en küçük bir sıkıntı çıktığı takdirde, parasını tekrar iade edip, aracımızı geri alıyoruz. Bunu çok net olarak söylüyorum.

Şirketinizi büyütmek adına nasıl bir politika izliyorsunuz?

Biz henüz yolun başında bir şirketiz. Bununla ilgili kendimize satış ve pazarlama kanalları oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun içerisinde web sitesi var, sosyal medya var. Geçtiğimiz günlerde M1 Alışveriş Merkezi’nin içerisinde 3 araçlık bir stand oluşturduk. Araçlarımızı burada sergiledik. Gaziantep’te bir AVM’de ikinci el araç sergileyen ilk firmayız. Oradaki amacımız araba satmak değil, firmamızı tanıtmaktı. Bu noktada gayet başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü çok güzel geri dönüşler aldık. O tarihlerde, Ramazan ayı ve seçim döneminde piyasa hareketsiz iken, biz hedeflediğimizin üzerinde bir satış trendi yakaladık. Yine söylüyorum, üzerinde ısrarla durduğumuz konu, güven unsuru. Bize güvenen müşteri yeniden geliyorsa ve arkadaşını getiriyorsa, biz o zaman doğru yoldayız demektir.

Satış sonrası iletişim süreci nasıl ilerliyor?

Otosepetim olarak bizim müşteriye “ne olursa olsun, bu arabayı satayım” gibi bir derdimiz yok. Elbette araba satmak istiyoruz ama bunu doğru şekilde yapacağız. Satış sonrası biz müşteriyi arayıp, “şirketimizden memnun kaldınız mı, satış süreci nasıl geçti, aksayan bir taraf oldu mu, size taahhütte bulunduğumuzun dışında bir sıkıntı çıktı mı? gibi sorular yöneltiyoruz. Varsa bir kusurumuz, onu görme ve düzeltme yoluna gidiyoruz. Taahhüt ettiğimizin dışında bir sorun varsa da bunu karşılamaya hazır olduğumuzu çok net beyan ediyoruz.

“YASA ÇIKMADAN, BİZ YASANIN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRDİK”

İkinci el araç satışına yönelik yasal düzenlemeler getirilmesi konusunda bir hazırlığınız var mı?

Yeni düzenlemeye göre, yasa çıkarsa, işyerinde satış yapan en az 1 personelin yetki belgesi alması gerekiyor. Yetki belgesi olmayan kişilere kısıtlama gelecek ve satış yapamayacak. Bizim de normalde 1 arkadaşımızın belgesi olması gerekirken, biz burada ben dahil 5 arkadaşımız Yetki Belgesi almak için sınava girdik. Sınavdan önce de bütün arkadaşlarımız bunun eğitimini aldık. Müşteri nasıl karşılanır, nelere dikkat edilmesi ve satış sonrası hangi desteklerin verilmesi gerekiyor gibi konularda kapsamlı eğitim aldık. Böyle bir yasa çıkmamış olsa bile, bu işe kurumsal çerçevede baktığımız için, her zaman donanımlı bir ekiple çalışmayı tercih ediyoruz.

Otosepetim yeni kurulmuş bir şirket ama orta ve uzun vadede kendinize belirlediğiniz hedefler nelerdir?

Biz şu anda 4 aylık bir firmayız. Yeni kurulmamıza rağmen yıl sonuna kadar hedefimiz yıl sonuna kadar bin 500 satış rakamına ulaşmak. Önümüzdeki yıl ise bu rakamı 3 bine çıkartmak. Elbette, bunları yaparken, kendimizi geliştirmek, müşteriye güven odaklı politikalar üretmek, Otosepetim’i alıcı ile satıcının buluştuğu güvenli bir platform haline getirmek. Uzun vadedeki hedeflerimiz arasında, otosepetim.com.tr web portalı üzerinde milyonlarca alıcı ve satıcıyı buluşturmak var.

Genellikle hangi tür araçlara talep oluyor?

Biz otosepetim olarak farklı arabalar satmak yerine uzmanlaştığımız, tüm özelliklerini bildiğimiz, detayları hakkında geniş bilgi sahibi olduğumuz araçları satmaktan yanayız. Bundan dolayı şu anda filomuzda ağırlıklı olarak Fiat Egea’larımız, Megane, Qashqai’ler var. Bunun yanında başka araçlarımızda elbette var ama dediğim gibi müşteriye daha kaliteli hizmet sunmak amacıyla çok çeşitlilikten ziyade bildiğimiz araçları satmayı tercih ediyoruz.

2.el araç almayı düşünen tüketiciye yönelik ne gibi mesajlar vermek istersiniz?

Benim önerim, alan her zaman kazanıyor. Araçların fiyatı düşecek, faizlerin oranı düşecek diye beklemesinler. Çünkü faizler düşeceği zaman, araç fiyatları yükselecek. Yani ellerinde araç almak için bir bütçe varsa beklemek yerine, 2.el araç almalarını öneriyorum. 2.el diyorum, çünkü 0 bir araç ile 2.el arasındaki makas çok farklı. Şöyle söyleyeyim, 2017 model 10 bin kilometredeki araç bizde 100 bin lira iken, 2018 0 aracı bayi 160 bin liraya satıyor. 10 bin kilometre için 60 bin lira fark çok fazla. Bu yüzden biz müşterilerimize 2.el araç almayı öneriyoruz.

Araç alırken, müşteriye ne gibi avantaj ve kolaylıklar sağlanıyor?

Araç almak için buraya gelen müşterimizle konuşuyor ve öncelikle bu alım için ayırabileceği bütçeyi belirliyoruz. Müşteri limitinin üzerine çıkarak kredi çekmek istediği takdirde, biz kendisini bankaya kadar yormadan, kimlik bilgilerini buradan bankaya göndererek, kredisini hazırlıyoruz. Bir çok banka dosya masrafı veya sigorta işlemi yapıyor. Bizim aracılığımızla yapılan işlemde bu masraflar olmuyor. Müşterimiz bankaya gitmek ve onlarca evraka imza atmak yerine, buradan kredisini onaylayıp, doğrudan notere giderek alım işlemini yapıyor. Müşterimiz aracını aldıktan sonra da, bu süreçte herhangi bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığını, iletişim kanallarımız aracılığıyla sorarak, bunu rapor haline getiriyoruz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz