Şehidin yürek burkan sonu

Şehidin yürek burkan sonu
Okan Çelik
29 Eylül 2020 / 19:14

Jandarma Onbaşı Sefer Ariş, Mersin’de gece nöbet tuttuğu sırada başına sıkılan 3 kurşunla şehit oldu. Ramazan Bayramı için oğullarını bekleyen aile Arefe günü Sefer’i toprağa verdi. Şehidimizin Gaziantep’e dönüş için aldığı otobüs bileti cenazesinden sonra ulaştı ailesine. Anne Nuran, evladı için en sevdiği yemekleri yapmıştı.

Sefer Ariş 1979 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesinde dünyaya geldi. Pazarcık Evri İlköğretim Okulu’nu bitiren Eriş köye çobanlık yapmaya başladı. 8 kardeşlerdi ve hepsi de köyden ayrılmak istiyorlardı. İş imkanı yoktu. Sefer Ariş de uzun süre çobanlık yaptı. Daha sonra ailesiyle birlikte Gaziantep’e göç eden Sefer, bir lokantada işe başladı. Aile bütçesine katkı sağlamak istediği için eğitim hayatına devam etmedi.

ÜZÜLDÜĞÜNÜ BELLİ ETMEDİ, MORAL VERDİ

Sefer Ariş’in artık askerlik çağı gelmişti. Maddi manevi ailesine çok büyük katkıları olan Sefer’in ayrılacak olması anne Nuran ve baba Zekeriya’yı da oldukça üzüyordu.

Kendisi de üzülse de ailesine belli etmemeye çalışıyordu. Annesiyle her konuşmasında  “Biran önce askerliğimi bitirip geleyim.

Sonra daha rahat iş güç sahibi olurum. Ondan sonra hep birlikte oluruz” diye moral veriyordu. Ancak kendisi içine atıyordu. Çünkü ailesinden ilk ayrılığı olacaktı.

ÇOK MERHAMETLİYDİ

Anne Nurah Ariş, oğluna moral vermek için “Oğlum istersen seni nişanlayıp gönderelim. Sevdiğin varsa söyle” demişti. Sefer’den “Hayır” cevabı alınca, “Biz seni nişanlayalım. Askerden dönüşte evlenirsin” demişti.

Ancak Sefer Ariş, çok merhametliydi ve hep karşısındaki insanları düşünürdü. Bu yüzden ailesine, “Ben askerliğimi yapmadan kimseyi kendime bağlayamam. Hele Allah’ın izni ile bir askerliğimi yapıp geleyim. Sonra düşünürüz” diye karşılık verdi.

İZMİR’E UĞURLANDI

Sefer Ariş acemi birliğini İzmir’de yapacaktı. Vatani görevine ilk adımı atmak için otogarın yolunu tuttular. Gaziantep otogarı insan kaynıyordu. 8 kardeşi, anne ve babasının yanı sıra, yakınları ve arkadaşları Sefer’i uğurlamak için otogara akın etmişti.

Çok sevilin bir kişi idi. “En büyük asker bizim asker” sloganları eşliğinde omuzlara alındı ve otobüse kadar götürüldü. Davul zurna çalıyor ve herkes halay çekiyordu. Ancak Sefer çok durgundu. Kolay değildi, tüm sevdiklerini arkasında bırakıyordu.

MERSİN’E GÖNDERİLDİ

Sefer Ariş İzmir’deki acemi birliğini tamamladıktan sonra dağıtım izni için baba ocağına dönmüştü. Ailesine yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor ve biran olsun yanlarından ayrılmıyordu.

Annesi Nuran’a, “Bak daha dün gibi. Ama ben acemi birliğimi tamamladım ve geldim. İnşallah Vatani görevimi biran önce bitirip geleceğim. Yerim de çok güzel. Mersin’e düştüm” diyordu.

BAYRAMA İZNE GELECEKTİ

Mersin’de askerliğini tamamlamak için gün saymaya başlayan Sefer Ariş, Ramazan Bayramı’nda ailesinin yanına gelecekti. Babasını arayarak, “Bayramda yanınızdayım. Haberiniz olsun” diye müjdeli haberi vermişti. Ancak cenazesi gelecekti Sefer’in. Bayrama iki gün kalmıştı.

3 KURŞUNLA VURULDU

Mersin’deki birliğinde gece saatlerinde bir askerin nöbete gitmesi gerekirken uyuduğunu gördü. Hemen kalkıp nöbet yerine gitmesi gerektiğini söyledi. Ancak tepkiyle karşılaştı. Bir süre tartıştıktan sonra komutanına söylemek için giderken arkasından silahlar patladı ve Sefer olay yerinde başına isabet eden 3 kurşunla can verdi.

ACI HABER POSTA İLE BİLDİRLDİ

Sefer Ariş’in ölümünü aile posta ile öğrenmişti. Baba Zekeriya Ariş adına gelen mektupta “Oğlunuz Sefer Ariş, kendi birliğinde üç kurşunla şehit edilmiştir.

Başınız sağolsun” yazıyordu. Aile inanamadı bu mektuba ve şaka yapıldığını sandı. Hemen Mersin’deki birliği arandı ve acı gerçeği telefonla da duydular.

DÖNÜŞ BİLETİ CENAZESİNDEN SONRA GELDİ

Şehit olmadan bir gün önce annesini aramıştı Sefer. “Bana para gönderin, biletimi alacağım” demişti. Ailesi de para göndermişti ve Gaziantep’e dönüş biletini cebine koymuştu. Ancak o biletle otobüse binemedi ve cenazesi geldi. Otobüs bileti de cenazesinden sonra ailesine teslim edildi.

BAYRAMDAN BİR GÜN ÖNCE TOPRAĞA VERİLDİ

Anne Nuran, izine gelecek oğlu için hazırlıklar yapmıştı. Onun en sevdiği yemekleri ve tatlıları hazırlamıştı. Bayramda oğluna kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Ancak bu mutluluk uzun sürmedi ve anne Nuran, Sefer’ine kavuşamadı. Çünkü genç asker şehit düşmüştü. Annesi de oğlunun cenazesi ile karşılaşınca günlerce kendine gelemedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz