Sayısız madalyalar kazandı

Atletizm ve Goolball ile sporculuğa adım atan Gülistan Özdemir, daha sonra başladığı halterde Türkiye şampiyonluğu ve dünya ikinciliği dereceleri kazandı. Hedefi ise Türkiye’ye Olimpiyat madalyası getirebilmek.

Sayısız madalyalar kazandı
Telgraf Spor Servisi
25 Haziran 2022 / 03:09

Atletizm ve Goolball ile sporculuğa adım atan Gülistan Özdemir, daha sonra başladığı halterde Türkiye şampiyonluğu ve dünya ikinciliği dereceleri kazandı. Hedefi ise Türkiye’ye Olimpiyat madalyası getirebilmek.

Gülistan Özdemir, 1991 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. GAP Görme Engelliler İlköğretim Okulu ve Abdulkadir Konukoğlu Lisesi’nden mezun oldu. Liseden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Antrenörlük Eğitimi 3’üncü sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatına devam ediyor.

ATLETİZM VE GOOLBALL ŞİLE SPOR HAYATINA ATILDI

Küçük yaşlardan itibaren spora merak saran Gülistan Özdemir, orta okul yıllarında beden eğitimi öğretmeninin teşvikleri ile biranda kendisini sporcu olarak buldu. İlk olarak atletizm ve Goolball branşlarında aktif sporcu oldu. GAP Görme Engelliler Okulu’ndan mezun olduktan sonra lise yıllarında hobi olarak devam etmeye başladı. Şartlar onun bu branşlarda daha fazla aktif sporcu olmasına engel olmuştu. Ancak hobi olarak bu branşlarda spor yapmaya devam etti.

AİLESİ GURUR DUYDU

Gülistan Özdemir’in en büyük destekçisi ailesi idi. Katıldığı her aktiviteye canı gönülden destek oluyorlardı. Spor yapmasına da hiçbir zaman karşı çıkmadılar. Gülistan da her konuşmasında ailesi için, ‘Ailem hiç bir zaman spor yapmama karşı çıkmadı. Benim bir aktiviteye katılmam onlar için bir gururdu. Ailem her zaman destek oldu.  İyi ki varlar. Onlara sonsuz teşekkür ediyorum. Çevremde arkadaşlarım, eş dost beni tanıyan kim varsa, her zaman için destek olmuşlardır. Ben de böyle bir aileye sahip olduğum için mutlu ve gururluyum’ cümlelerini kullandı hep.

EN BÜYÜK HAYALİ OLİMPİYAT MADALYASI KAZANABİLMEK

En büyük hayali ise tüm sporcularda olduğu gibi, bir gün Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil edip, madalya kazanabilmek. Bu hayaline ulaşabilmek için var gücüyle çalışıyor. Powerlifting halter paralimpik olana kadar haltere devam edip olimpiyatlarda derece yapabilmek ve öğretmen olup öğrencilerimi en iyi şekilde sporcu yetiştirebilmek , hedefi için gayret gösteriyor. Ayrıca halterde de şampiyonluklarına yenilerini eklemek istiyor.

HALTERDE BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTI

Goolball ve atletizme ara verdikten sonra haltere yöneldi. Kısa sürece verdiği emeklerin karşılığını aldı ve madalyaları toplamaya başladı. 2015 yılında Powerlifting Halter Türkiye Şampiyonası’na katıldı  ve birinci oldu. 2016 yılında Türkiye ikincisi oldu ve Milli takıma alındı. Dünya Powerlifting Halter Şampiyonası’nda ikinci oldu. 2017 yılında Türkiye Powerlifting Halter Şampiyonası’nda şampiyon oldu. 2018 yılında Türkiye Dünya üçüncüsü olarak bir büyük başarıya daha imza attı. Mısır’da 2019 Dünya Powerlifting Halter Şampiyonası’nda ikinci oldu. 2021yılında yine dünya ikinciliğine imza attı.

Gülistan Özdemir, şu anda 2022 yılında Azerbaycan’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor. Hedefi ise Türkiye’ye bir madalya daha kazandırabilmek.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz