Sağlıkta yeni model şart

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube aBaşkanı Kemal Kazak, sağlıkta artan şiddet olaylarına karşı yeni bir model geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlıkta yeni model şart
Telgraf Haber Merkezi
17 Ağustos 2019 / 10:27

Kazak, sağlık çalılşanları ile vatandaşları kucaklayan yeni bir modelin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

 Kazak, hastanelerin ticarethane, vatandaşların ise müşteriye dönüştürülmemesi gerektiğine dikkat çekti.  Kazak, artan şiddet olayları nedeniyle hekimlerin artık hastalarla iç içe olam branşları tercih etmemeye başladığını bildirdi.  Sağlık çalışanlarının da huzurlu olmadığına vurgu yapan Kazak, “Akşam eve dönebilecek miyim endişesi taşıyan sağlık çalışanları çok dertli.  Şiddet nedeniyle hekimlerimiz hasta ile iç içe olan branşları tercih etmemeye başladı. Sağlıkta ki para dönemi bitmeli, çalışanlarla hizmet alan vatandaşların kucaklaşacağı yeni bir model inşa edilmelidir” ifadelerini kullandı.

2002 yılından bu yana 11 hekimin sağlıkta şiddet kurbanı olduğunu açıklayan Kazak, “13-14 yıl önce sağlıkta şiddet bu kadar değilken, ne oldu bir anda arttığının iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Cumhuriyet tarihinde sadece bir hekim görevi başında öldürülürken, 2002 yılında bu zamana kadar 11 hekim görevi başında öldürülmüştür. Sağlıkta ki sistemin çöktüğünü, sürdürülebilir olmadığını her zaman dile getirdik. Sağlık Bakanı, vatandaşların bakanı olduğu kadar sağlık çalışanlarının da bakanı olduğunu unutmamalı. STK’ların eleştirilerine kulak tıkamamalılar” dedi.

Göstermelik yasalarla sağlıkta şiddetin önüne geçilemeyeceğine dikkat çeken Kazak, “Acil vaka olmaması dışında şiddet uygulayan kişi sağlık hizmetlerinden el çektirilmeli veya hapis cezası verilmelidir. Bunların hiç biri olmayınca dayak atan veya suç işleyen kişinin yanına yaptığı kar kalıyor. Sağlık çalışanları bıktı, anlatmak için kelime bulamıyoruz” diye konuştu. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz